Ներկայացվել է «Սևանա լճի շրջակա միջավայրի պահպանություն» (EU4Sevan) ծրագրի ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) բաղադրիչի շրջանակներում մշակված Սևանա լճի երկարաժամկետ ազգային տեսլականը։
Նշվեց, որ մշակվել է ռազմավարություն, կարևոր է հասկանալ, թե ինչ խնդիրների հետ է հնարավոր բախվել Սևանա լճի տեսլականն իրականացնելիս։
«Վեր են հանվել տարբեր մարտահրավերները՝ սկսած կլիմայի փոփոխություններից, որից ՀՀ-ն հսկայական ազդեցություն է կրում։ Երկրորդ փուլում մշակվել են հնարավոր սցենարները, թե ինչպես կարող է զարգանալ Սևանա լիճը։
Կա ձևակերպում՝ ունենալ կենսոլորտային պահպանավայրի մոդելին բնորոշ կառավարում, բայց, թերևս, նման մոդելի կիրառումը դեռևս շուտ է իրատեսական դիտարկել՝ մասնավորապես մարդածին ազդեցությունների հետ կապված։ Այնուամենայնիվ այս մոդելը ցանկալի է համարվել Սևանա լճի տեսլականին հասնելու համար։
Մյուս սցենարը տեխնոլոգիական մոդելն է․ բարձր տեխնոլոգիաներն աշխարհում շատ լայն կիրառում ունեն բնապահպանական խնդիրների լուծման ու կառավարման առումով»,- նշեց փորձագետը՝ նաև ընդգծելով, որ Սևանա լիճը բարձրագույն արժեք է։