«Ներգաղթը կարևոր է ՀՀ-ի համար. ներգաղթողների մեծ մասը կլինի վերարտադրողական տարիքի, և այդ պարագայում, կարծում ենք, ներհոսքը կարող է ազդեցություն ունենալ նաև ժողովրդագրական գործընթաների վրա»,- «Հայաստանի ժողովրդագրական պատկերը՝ միգրացիոն ներհոսքի պայմաններում» թեմայով քննարկման ժամանակ այս մասին նշեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կառուցվածքային ստորաբաժանումների առանձին գործառույթները համակարգող խորհրդական, ժողովրդագրագետ Արտակ Մարկոսյանը:
«Թե որքան կտևի ռուս-ուկրաինական պատերազմը, ինչ վերջ կունենա, ինչ իրավիճակ կստեղծվի՝ պայմանավորված պատժամիջոցներով, այդ ամենը ևս ազդեցություն կունենա ՀՀ ներգաղթի վրա: Մենք էլ մեր տնային աշխատանքը պետք է կատարենք և կարողանանք ընդունել, եթե ներհոսք լինի, որովհետև այսօր ՀՀ-ից մեկնելու առաջին պայմաններից մեկը աշխատանքի բացակայությունն է և ոչ բավարար չափով վարձատրությունը, իհարկե, նաև նոր հանգամանք է ի հայտ եկել՝ դա արցախյան երկրորդ պատերազմից հետո անվտանգային միջավայրի վատացումն է»,- նշեց Մարկոսյանը: