Արցախի Մարտունու շրջանի Կարմիր Շուկա բնակավայրի բնակիչները երեկ որոշ ժամանակով փակել են գլխավոր ճանապարհը՝ ադրբեջանցիների ավտոմեքենաների շարասյունը կանգնեցնելու նպատակով։ Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը Factor.am-ին հայտնեց, որ բնակիչներն այդկերպ իրենց վրդովմունքն են արտահայտել ադրբեջանական կողմից հնչող կրակոցներին։
ՄԻՊ-ը տեղեկացրեց, որ խնդիրները հարթվել են, բնակիչները բացել են ճանապարհը, սակայն, գատղնիք չէ, որ ադրբեջանական կողմը պարբերաբար է կրակում Կարմիր Շուկա-Թաղավարդ համայնքների ուղղությամբ: Երեկ ևս Կարմիր շուկայի ուղղությամբ կրակոցներ են հնչել։
«Հարակից ադրբեջանական դիրքրերից թեկուզ ահաբեկման և վախի մթնոլորտ ձևավորելու համար պարբերաբար կրակոցներ են հնչում։ Ադրբեջանական կողմը հիմնականում օդ կրակոցներ է արձակում, մեկ տարուց ավելի է՝ այդ իրավիճակում ենք։ Ադրբեջանական կողմի այդ գործողությունները համայնքի բնակչությանը վախեցնելու և ահաբեկելու նպատակ են հետապնդում։ Նման կարկոցներ պարբերաբար տեղի են ունենում ոչ միայն Կարմիր Շուկա-Թաղավարդ գյուղերի ուղղությումբ, այլև սահմանային դարձած համայքների մերձակայքում»,- մեկնաբանեց Արցախի ՄԻՊ-ը։
Հիշեցնենք՝ հունվարի 10-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը հրաձգային տարբեր տեսակի զինատեսակներից կրակահերթ էին բացել Մարտունու շրջանի Կարմիր Շուկա-Թաղավարդ համայնքների ուղղությամբ: Համայնքային գործող մանկապարտեզի հարևանությամբ այրվել էր կայանված «ՈւԱԶ» մակնիշի ավտոմեքենան։