Ս. թ. ապրիլի 9-ին, ՀՀ մշակույթի նախարարությունում կայացավ Կաննի 71-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակում անցկացվող կինոշուկայի մասնակցության հայտերի քննարկումը:
Ընդհանուր առմամբ ներկայացվել էր 6 կինոնախագիծ, որոնցից, ժյուրիի որոշմամբ, հաղթող ճանաչվեցին հետևյալ նախագծերը`
1. Արտյոմ Բաղդասարյան՝ «Իններորդ ալիք-Այվազովսկի»
2. Ելենա Արշակյան՝ «Հարճը»
3. Մերի Աղախանյան՝ «Մոռացված բնակիչները»
2018 թվականի մայիսի 8-19-ը` Կաննի 71-րդ կինոփառատոնի շրջանակում գործող կինոշուկայի մասնակցության համար, ՀՀ մշակույթի նախարարությունում ստեղծվել էր մասնագիտական հանձնաժողով հետևյալ կազմով. նախագահ` Արսեն Բաղդասարյան /«Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի» գեղարվեստական ղեկավար-ֆիլմ հանձնակատար/, անդամներ` Գուժ Թադևոսյան /ՀՀ մշակույթի նախարարության ներկայացուցիչ/, Կարեն Ղազարյան /պրոդյուսեր, «Շարմ Հոլդինգ» պրոդյուսերական և գովազդային գործակալության գլխավոր տնօրեն/, Իննա Սահակյան /պրոդյուսեր, «Բարս մեդիա» ընկերության ներկայացուցիչ/, Հայկ Սահակյանց /«Ռոբերտ Սահակյանցի» անվան անիմացիոն արվեստանոցի տնօրեն/, Արմեն Գրիգորյան /պրոդյուսեր/:
Հայտնում ենք, որ անկախ մրցույթի արդյունքներից, ՀՀ մշակույթի նախարարությունը պատրաստակամ է Կաննի կինոշուկայում ներկայացնել մրցույթի արդյունքում չհաղթած կինոնախագծերը՝ հեղինակների կողմից համապատասխան նյութերի տրամադրման դեպքում: