Հայաստանի իշխանությունները Բաքվի ռազմական շանտաժի արդյունքում են 44-օրյա պատերազմի հրադադարի հաստատումից հետո նոր տարածքներ զիջել Ադրբեջանին: Երեկ խորհրդարանում Փաշինյանի արած հայտարարությունից հետո նման կարծիքներ են հայտնում փորձագիտական շրջանակները:
Հիշեցնենք՝ ընդդիմությունը մի քանի օր է՝ պնդում է, թե եռակողմ հայտարարության առաջին կետով ամրագրվել է, որ պատերազմի կողմերը կանգ են առնում իրենց զբաղեցրած դիրքերում, այնինչ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի հաստատումից հետո Հայաստանի իշխանություններն Ադրբեջանին նոր տարածքներ են զիջել:
Նիկոլ Փաշինյանը պատգամավորների հետ հարցուպատասխանի ընթացքում ոչ միայն չհերքեց այս տեղեկությունը, այլև հայտարարեց, որ նահանջի որոշումն ինքն է կայացրել՝ Անվտանգության խորհրդի անդամների հետ քննարկումների արդյունքում:
Նիկոլ Փաշինյանի որոշումը հայկական Զինված ուժերին փոխանցել է պաշտպանության նախկին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը: Զորքերի նահանջի արդյունքում ադրբեջանական վերահսկողության տակ է անցել նաև Գորիս-Կապան միջպետական ավտոճանապարհի 21 կմ-ոց հատվածը: Հիշեցնենք, որ ճանապարհի՝ ադրբեջանական կողմի վերահսկողության տակ անցած հատվածում աղմկահարույց մի քանի միջադեպեր գրանցվեցին:
Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն այսօր Factor TV-ի հարցին ի պատասխան հայտնեց, որ Փաշինյանը որոշում կայացնելուց առաջ ԱԽ նիստ չի հրավիրել, բայց խորհրդի անդամների հետ հարցը քննարկել է: Գրիգորյանը Փաշինյանի որոշման հիմքերը չբացահայտեց՝ դրանք համարելով ռազմական գաղտնիք:
Արցախի արտաքին գործերի նախկին նախարար Արման Մելիքյանը նշում է՝ խաղաղ ճանապարհով հանձնելով հայկական կողմի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքները՝ Հայաստանի իշխանությունները ենթարկվել են ռազմական շանտաժի:
Քաղաքագետ Տիգրան Գրիգորյանի խոսքով՝ այն տարածքներից, որտեղից դուրս են եկել հայկական զորքերը, Խորհրդային Հայաստանի և ԼՂԻՄ տարածքում չեն եղել, ուստի Բաքուն այդ հարցը կլուծեր ռազմական ճանապարհով, եթե լիներ Հայաստանի դիմադրությունը:
Հարցին՝ արդյո՞ք չի խախտվել նոյեմբերի 9-ի հայտարարության առաջին կետը, որի համաձայն՝ կողմերը պետք է դադարեցնեին մարտական գործողությունները և մնային իրենց զբաղեցրած դիրքում, Տիգրան Գրիգորյանը նշում է, որ Ադրբեջանն այդ շրջանում խոսել է վերջնագրերի, այլ ոչ թե իրավական լեզվով:
Արման Մելիքյանի խոսքով էլ՝ հայկական կողմը զիջել է այն տարածքները, որոնք ներառված էին Արցախի յոթ շրջաններում, և որոնք պետք է փոխանցվեին Ադրբեջանին:
Վերլուծաբանների խոսքով՝ եթե Հայաստանը խաղաղ ճանապարհով չզիջեր այդ տարածքները, ապա պատերազմը կվերսկսվեր, իսկ Հայաստանը նոր մարտական գործողությունների ներուժ չուներ, քանի որ ռուսական կողմից էլ բարձր մակարդակով օգնության մերժում էր փոխանցվել: