Ես երբեք քաղաքականությամբ չեմ զբաղվում, սա իմ քաղաքացիական դիրքորոշումն է և ոչ քաղաքական։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Արմեն Չարչյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե ինչը ստիպեց թողնե բժշկության ոլորտը և զբաղվել քաղաքականությամբ:
«Հանկարծ ես մտա այլ դաշտ, որն ինձ համար խորթ է… Իմ էությունն ամբողջովին բժշկությունն է։ Ես չեմ կարող ինքս ինձնից հեռանալ։ Ես զբաղվելու եմ իմ սիրած գործով, բայց զուգահեռ նաև զբաղվելու եմ այն գործով, որն ավելի մեծ օգուտ կարող է բերել մյուսներին։ Մեր հասարակությունը վերջին շրջանում թույլացել է, հիվանդացել է։ Իմ՝ այստեղ գտնվելը այդ հասարակության բուժման նպատակով է»,- նշեց Չարչյանը։
Հարցին, թե հնարավոր համարում է իշխանության հետ համագործակցումը իր նկատմամբ քրեական գործ հարուցելուց հետո, Չարչյանը նշեց, որ չի կարող ներել այն, ինչ արվեց, սակայն կարող է արհամարհել և մոռանալ այն, ինչ արվեց: