Մշակութային տիեզերքում ծնվեց մի նոր աստղ, որի լույսը հասնելու է աշխարհի բարձր բեմեր. Դումանյանը՝ Մանսուրյանի «Քավարանի» մասին
Երեկ «Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական 22-րդ փառատոնը հյուրընկալ էր Ռավեննայի հեղինակավոր փառատոնի համերգը. տեղեկացնում են ՀՀ ԿԳՄՍՆ-ից:
Ա․ Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում Լուիջի Քերուբինիի երիտասարդական նվագախումբը, Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր Ռոբերտ Մլքեյան), մենակատարներ՝ սոպրանո Նինա Մինասյանը, տենոր Ջովաննի Սալան, բարիտոն Գուրգեն Բավեյանը և երգեհոնահար Դավիդե Կավալին հանդես են եկել «Բարեկամության շառավիղներ» խորագիրը կրող համերգով, որը ղեկավարել է աշխարհահռչակ դիրիժոր Ռիկարդո Մուտին:
Ծրագրում հնչել են Ֆ․ Յ․ Հայդնի, Վ․ Ա․ Մոցարտի, Ֆ․ Շուբերտի ստեղծագործություններից: Համերգի շրջանակում կայացել է նաև Տիգրան Մանսուրյանի «Քավարան» ստեղծագործության համաշխարհային պրեմիերան, որը գրվել է Ռավեննայի փառատոնի պատվերով` Դանթե Ալիգիերիի 700-ամյակի կապակցությամբ:
Համերգին ներկա է եղել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանը, որը շնորհավորել է ստեղծագործական այդ նշանակալի իրադարձության կապակցությամբ և մեկ բառով այն բնորոշել «Հաղթանակ»:
Նշելով, որ այդպիսի հաղթանակները մեզ այսօր շատ են անհրաժեշտ, և դրանք մեզ տանելու են ավելի գլոբալ հաղթանակների, Վահրամ Դումանյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել Մաեստրո Մուտիին․
«Միևնույն ժամանակ շնորհակալ և հպարտ ենք, որ Մաեստրո Մուտիի ղեկավարությամբ տեղի ունեցավ Տիգրան Մանսուրյանի «Քավարան» ստեղծագործության պրեմիերան: Կարող ենք ասել, որ մշակութային տիեզերքում այսօր ծնվեց մի նոր աստղ, որի լույսը հասնելու է աշխարհի բարձր բեմեր»: