ԱԺ արտահերթ նիստի ժամանակ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանն անդրադարձավ մեր հերոս տղաների դիերի նկատմամբ ոչ պատշաճ վերաբերմունքին. «Պարկերով նետված են սենյակում. դրանից ավելի զարհուրելի տեսարան դժվար էր պատկերացնել»,- ասաց պատգամավորը:
Նա  նշեց, որ ընդհանրապես, դիակները մեր թասիբն են, հատկապես պատերազմի ժամանակ մարդիկ ամեն ինչ արել են իրենց ընկերոջ դիակը հանելու համար՝ հանկարծ չմնա, չպղծվի, ոչ  պատշաճ վերաբերմունքի չարժանանա: «Եվ հիմա ստացվում է՝  մազապուրծ արել ու բերել ենք պատերազմի դաշից այդ դիակները ու այնպես ենք վարվում, որ  կենդանի մարդիկ երբեք այլևս չմտածեն, որ մեր երկրի համար արժե մահանալ: Սա շատ վատ մեսիջ է, որ պետությունը կարող էր տալ, դրա հետևանքը չգիտեմ՝ ինչ կարող է լինել, հատկապես գտնվում ենք գրեթե պատերազմական  վիճակում»,- նշեց պատգամավորը:
Թ. Թովմասյանի խոսքով՝ Վարդենիսի այն շրջաններում, որտեղ  լցված են ադրբեջանական զինուժի ներկայացուցիչները, ամեն վայրկյան կարող է նոր բռնկում լինել:
«Անընդհատ լինում են միջադեպեր, նույնիսկ  բահերի պոչով են արդեն իրար հետ կռվում, քանի որ չեն կրակում:
Այս պայթյունավտանգ  վիճակում ո՞րն է պետության  մեսիջը, որ վաղը դուք  վերածվելու եք պարկերով լցված դիակների՝ որևէ սենյակում գցա՞ծ: Սա ամենավատ բանն էր, որ կարող էր տեղի ունենալ: Կարծում եմ՝ այս մասով միայն ներողությունները բավարար չեն»,- ասաց Թ. Թովմասյանը: