Գերեվարվել չի նշանակում, որ մեր զինծառայողը ձեռքերը բարձրացրել և հանձնվել է: Գերեվարումը տեղի է ունենում տարբեր պայմաններում: Այս մասին ասուլիսում ասաց ՀՀ ԶՈՒ օպերատիվ գլխավոր վարչության պետ, ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Էդվարդ Ասրյանը:
«Եթե զենք չես կիրառում, զինծառայողները դիմակայում են, առաջին տասը-քսան հոգու վրա տալուց հետո, երկրորդ 20 և 40-ի դեպքում չես կարող պայքարել նրանց դեմ: Մենք ունեցել ենք մարտական խնդիր կատարող խումբ, աջակցման խումբ և կառավարման խումբ: Աջակցման խումբն այն խումբն է, որը պետք է կրակ բացեր, որպեսզի մարտական խնդիր կատարող խումբը կարողանար դուրս գալ, այդ խումբը մարտական խմբից 50-100 մ հեռավորության վրա է գտնվում: Եթե չեն կրակել, հակառակորդին չեն խոցել, ապա հակառակորդի մեծաքանակ ուժերի գործունեության արդյունքում խումբը գերեվարվում է: Լիովին հավատացած եմ, որ մեր զինծառայողները ինքնուրույն ձեռքերը չեն բարձրացրել ու հակառակորդին չեն հանձնվել, ստեղծվել է այդպիսի իրավիճակ»: