Հայաստանում կային շատ կայացած ինստիտուտներ։ Եթե մի 5 լավ բան կար և 100 վատ երևույթ, այդ 5 լավ բանն այս ընթացքում քանդվել է, իսկ 100 վատ երևույթնն ավելացել է։ Այս մասին այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը՝ անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությանը, որ Հայաստանում միակ կայացած ինստիտուտը կոռուպցիան էր, և այն քանդեցին։
«Ձևակերպումներն են փոխվել։ Եթե այն ժամանակ կային իշխանության օլիգարխներ, հիմա կոչվում են սեփականատերեր։ Եթե այն ժամանակ կային ֆեյքերի ֆաբրիկաներ, դրանք անցան իշխանությանը։ Հեղափոխությունից հետո այս իշխանությունը չի փոխել համակարգը։ Հիվանդ քաղաքական համակարգը մնացել է… Կային լավ բաներ,օրինակ՝  գյուղատնտեսության, մշակույթի նախարարությունները, որոնք լուծարեցին…»,- նշեց Էդմոն Մարուքյանը՝ հավելելով,որ իշխանությունը ռեֆորմներ չի արել: Նա նաև հավելեց, որ կոռուպցիան բավականին նվազել է կենցաղային մակարդակում։