«Մեր դիվանագիտության արդյունավետության բարձրացումն ուղղակի օրվա հրամայական է»,- օրերս ԱԳՆ ղեկավար կազմի հետ հանդիպմանը հայտարարեց Սերժ Սարգսյանը՝ նշելով, որ դիվանագետներին նա համարում է մեր երկրի անվտանգության առաջնագծի մարտիկներ:
Նման մի զուգահեռ էլ ժամանակին արել էր արտգործնախարար Էդվարդ Նաբանդյանը՝ չհանդուրժելով որևէ քննադատություն մեր դիվանագետների հասցեին: «Դիվանագետների վրա քար շպրտել, ինչպես նաև հակառակորդի առջև կանգնած զինվորի վրա քար շպրտելն անբարոյականություն է: Դիվանագետը նույն զինվորն է արտաքին ասպարեզում»,- ասել էր Նալբանդյանը:
Ովքե՞ր են արտաքին ճակատի մեր այսօրվա զինվորները, ինչպե՞ս են նրանք պաշտպանում մեր երկրի շահերը, և արդյոք նրանք հակառակորդի առջև կանգնած զինվորի հետ համեմատվելու արժանիքներ ունե՞ն:
Մեր երկիրը դեսպան ունի 75 երկրում, հյուպատոսություն՝ 27-ում, 22 միջազգային կազմակերպություններում էլ՝ ունենք ներկայացուցիչներ: Ուսումնասիրելով ՀՀ դեսպանների կազմը՝ տեսնում ենք, որ նրանց շարքերում կան բազմաթիվ գործարարներ, զանազան պաշտոնյաների բարեկամ-հարազատներ, անգամ՝ քրեական տարրերի հետ առնչություն ունեցող անձինք: Ընդ որում՝ հատկապես նման կադրերը գործուղվում են Հայաստանի համար քաղաքական, ռազմավարական, տնտեսական առումներով շատ կարևոր երկրներ: