Ակտիվ ատելության խոսք քարոզողները ֆինանսավորվում են որոշակի աղբյուրներից․ անտեսվում է դա բացահայտելու հարցը․ Լուսինե Խառատյան. ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Հեղափոխությունը իրավապահ մարմիններին չի հասել, խիստ կասկածում եմ, որ իրավապահ մարմինները հետևողականորեն քննում են բոլոր խնդիրները։ Այս մասին այսօր «Անհանդուրժողականության մթնոլորտ. երբ թիրախավորվում են արդեն ընտանիքները» թեմայով քննարկման ժամանակ ասաց հետազոտող Լուսինե Խառատյանը։
«Հրապարակում ակտիվ ատելության խոսք քարոզողները միանշանակ ֆինանսավորվում են որոշակի աղբյուրներից։ Իրենց խոսույթում տիրապետող գծերից մեկը, հատկապես՝ քաղհասարակության, իրավապաշտպանների դեմ ուղղված, այդ մարդիկ ֆինանսավորվում են ինչ-որ աղբյուրներից և այդ աղբյուրներից ստացված ֆինանսներով քանդում, կազմալուծում են պետությունը։ Երբևէ արվե՞լ է քննություն՝ հասկանալու համար, թե ինչ աղբյուրներից են ֆինանսավորվում ատելության քարոզ տարածող այդ խմբերը, այն դեպքում, երբ իրենց կողմից թիրախավորվող անձանց և խմբերի ֆինանսավորումը ամբողջովին բաց և թափանցիկ, հասանելի է։ Իսկ մյուս խմբերը, որոնք ատելություն ու ագրեսիա են տարածում, իրենց ֆինանսական աղբյուրները ոչ մի տեղ չեն երևում։ Ես կարծում եմ, որ հետևողականորեն անտեսվում է այդ ֆինանսական աղբյուրների բացահայտումը, կապերը բացահայտելու և հանրայնացնելու հարցը»,- նշեց Խառատյանը։
Նա նշեց՝ բոլորովին պատահական չէ, որ երբ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը ստորագրեց ապօրինի գույքի բռնագանձման վերաբերյալ օրինագիծը, սկսվեց գրոհը հենց նախագահի դեմ։