Կասկած չունեմ, որ Միքայել Մինասյանը տիրապետում է նախկինում օգտագործված նմանատիպ սխեմաների, բայց դա Հրաչ Հակոբյանի հետ հաստատ որևէ կապ չի կարող ունենալ: Խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ պատասխանելով մաքսանենգ ծխախոտի խմբաքանակը Կրասնոդարում հայտնվելու վերաբերյալ Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի կողմից ներկայացված սխեմայի մասին հարցին՝ ասաց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը:
«Եթե ուսումնասիրած լինեք՝ սկսած սիգարետի արտադրողներից, կտեսնեք, թե ովքեր են՝ Վարդան Հարությունյան և այլն: Նրանք կապված են նախկին իշխանությունների օլիգարխիկ թևի հետ: Եվ եթե շատ խորանանք, շատ բաներ անպայման պետք է բացահայտվեն»,- ասաց նա:
Անդրանիկ Քոչարյանի խոսքով՝ եթե մաքսանենգ ապրանքը հայտնվել է օտար պետության տարածքում և դա ֆիքսվել է, քրեական գործեր կհարուցվեն, ինչը կպահանջի, որպեսզի բացահայտվեն մաքսանենգ ապրանքի հետ կապված բոլոր դրվագները: