Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը ներկայացրեց, թե ինչու է անհրաժեշտ քաղաքացիների զանգերի ֆիքսումը և դրանց վերաբերյալ տեղեկությունների հավաքագրումը։ Այս մասին նախարարը խոսեց «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում և «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» օրենքներում լրացումներ կատարելու մասին նախագծերի փաթեթի երկրորդ ընթեցրմամբ քննարկման ժամանակ։
«Ենթադրենք, վարակակիրը ինտեսնիվ շփման մեջ է գտնվել 10 անձի հետ։ Նրանցից 5-ի տեղակայման փաստը ուսումնասիրելիս պարզվում է, որ մեկ տեղակայման վայրում են գտվել։ Մեծ է հավանականությունը, որ 10 օրվա ընթացքում եթե հա՛մ զանգ է կատարվել, հա՛մ նույն վայրում են գտվել, օրինակ, 7-8 օր, որ այդ անձինք հնարավոր է՝ վարակվել են, հետևաբար լրացուցիչ գործողություններ կկատարվեն անհրաժեշտության դեպքում մեկուսացնելու համար։ Իսկ մյուս 5 անձինք, որոնց հետ մշտապես զանգ է կատարվել և հարց էր բարձրացվում՝ ինչու է պետք այդ զանգերը նայել, եթե կպարզվի, որ մեկ տեղակայման վայրում չեն եղել, նշանակում է, այդ անձինք հետաքրքրություն չեն ներկայացնում, և այդ անձանց մասով լրացուցիչ գործողություններ կիրառելու անհրաժեշտությւոն չկա»,- մանրամասնեց նախարարը։