Արժույթի միջազգային հիմնադրամն արդեն իսկ արձանագրել է, որ 2020 թվականն անկումային է լինելու համաշխարհային տնտեսության համար։ Որոշ գնահատականների համաձայն՝ անկումն ավելի խորն է լինելու, քան 2008-2009 թվականների տնտեսական ճգնաժամի ժամանակ։ Աշխարհում ՀՆԱ-ի 3 տրիլիոն դոլարանոց անկում է լինելու։ Այս մասին այսօր իր տեսաուղերձի ընթացքում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Հայաստանի պարագայում կանխատեսումները, այս պահի դրությամբ, դրական են, բայց ակնհայտ է, որ մենք կորցնելու ենք աճի այն տեմպը, որը համատեղ աշխատանքի արդյունքում ձևավորեցինք 2019 թվականին։ Բայց, ինչպես ասել եմ նախկինում, այս վիճակը մենք ընկալում ենք ոչ թե որպես ողբերգություն, այլ որպես նոր հնարավորություն՝ համաշխարհային տնտեսության մեջ Հայաստանի տեղադիրքը փոխելու, տնտեսական հեղափոխության մեր օրակարգն ավելի արդյունավետ և կրկնապատիկ տեմպերով կյանքի կոչելու համար»,- ասաց Փաշինյանը։