ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հինգշաբթի կնախագահի իր նախաձեռնած Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստը՝ Գազայի ապագայի վերաբերյալ չլուծված հարցերով, որին, ինչպես սպասվում է, կմասնակցեն ավելի քան 45 երկրների ներկայացուցիչներ։ Reuters-ը գրում է, որ ՀԱՄԱՍ-ի զինյալների զինաթափումը, վերակառուցման հիմնադրամի չափը և պատերազմից տուժած Գազայի բնակչությանը մարդասիրական օգնության հոսքը հիմնական հարցերից են, որոնք, հավանաբար, կփորձարկեն Խորհրդի արդյունավետությունն առաջիկա շաբաթներին և ամիսներին։
Թրամփը պետք է ելույթ ունենա Դոնալդ Ջ.Թրամփի անվան ԱՄՆ Խաղաղության ինստիտուտում՝ Վաշինգտոնում գտնվող կառույցում, որը վերջերս է վերանվանել իր անունով, և հայտարարի, որ մասնակից երկրները 5 միլիարդ դոլար են հավաքագրել վերակառուցման հիմնադրամի համար։ Ակնկալվում է, որ գումարը կլինի կանխավճար մի հիմնադրամի համար, որը, հավանաբար, կարիք կունենա ավելի շատ միլիարդների: 5 միլիարդ դոլարի մեջ, ինչպես Reuters-ին հայտնել է ԱՄՆ պաշտոնյան, նախատեսվում է ներառել 1,2 միլիարդ դոլար Վաշինգտոնի երկու արաբական դաշնակիցներից՝ Արաբական Միացյալ Էմիրություններից և Քուվեյթից, յուրաքանչյուրը՝ 1,2 միլիարդ դոլար։
Թրամփի Խաղաղության խորհուրդը վիճահարույց է։ Այն ներառում է Իսրայելի, բայց ոչ Պաղեստինի ներկայացուցիչներին, և Թրամփի առաջարկը, որ Խորհուրդը կարող է, ի վերջո, լուծել Գազայից դուրս առկա խնդիրները, մտահոգություն է առաջացրել, որ այն կարող է խաթարել ՄԱԿ-ի դերը որպես գլոբալ դիվանագիտության և հակամարտությունների լուծման հիմնական հարթակ։
Ըստ ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաների՝ Թրամփը նաև կհայտարարի, որ մի քանի երկրներ ծրագրում են հազարավոր զինվորների ուղարկել՝ մասնակցելու Գազայում խաղաղությունը պահպանելու համար նախատեսված Միջազգային կայունացման ուժերին։ ՀԱՄԱՍ-ի զինյալներին զինաթափելը, որպեսզի խաղաղապահները կարողանան սկսել իրենց առաքելությունը, մնում է լուրջ խոչընդոտ, և ուժերի տեղակայումը, ինչպես սպասվում է, չի սպասվում շաբաթներ կամ ամիսների ընթացքում։
«Մենք որևէ պատրանք չունենք ապառազմականացման հետ կապված մարտահրավերների վերաբերյալ, բայց մեզ ոգևորում են միջնորդների կողմից ներկայացված զեկույցը»,- ասել է վարչակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյան։
ԱՄՆ պաշտոնյաները հայտնել են, որ միջոցառմանը կմասնակցեն 47 երկրներից, ինչպես նաև Եվրամիությունից պատվիրակություններ: Ցանկում ընդգրկված են Իսրայելը և մի շարք երկրներ՝ Ալբանիայից մինչև Վիետնամ:
Այնուամենայնիվ, այն չի ներառում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամների, ինչպիսիք են Ֆրանսիան, Մեծ Բրիտանիան, Ռուսաստանը և Չինաստանը:
Նշենք, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը այցով Վաշինգտոնում են և նույնպես մասնակցելու են միջոցառմանը:
Խաղաղության խորհրդի անդամը, որը խոսել է անանունության պայմանով, Reuters-ին ասել է, որ Գազայի ծրագիրը բախվում է լուրջ խոչընդոտների: Անկլավում անվտանգության հաստատումը նախապայման է այլ ոլորտներում առաջընթացի համար, բայց ոստիկանական ուժերը ո՛չ պատրաստ են, ո՛չ էլ լիովին պատրաստված։ Պաշտոնյան հավելել է, որ չլուծված հիմնական հարցն այն է, թե ով կբանակցի ՀԱՄԱՍ-ի հետ: Խաղաղության խորհրդի ներկայացուցիչները կարող են դա անել ՀԱՄԱՍ-ի վրա ազդեցություն ունեցող երկրների հետ, մասնավորապես, Կատարի և Թուրքիայի, սակայն Իսրայելը խորապես կասկածամիտ է երկուսի հետ կապված էլ։
Մեկ այլ լուրջ խնդիր է օգնության հոսքը, որը պաշտոնյան որակել է որպես «աղետալի»։ Նույնիսկ եթե օգնությունը մեծանա, մնում է անհասկանալի, թե ով է բաշխելու այն։