Քոչարյանը` իրեն սպանության մեջ մեղադրող ՔՊ-ականներին դատի տալու հավանականության մասին․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
29.01.2026 | 15:08Մենք բազմաթիվ դատական հայցեր ենք ներկայացրել զրպարտության դեմ և հաղթել ենք, բայց դեռևս չենք կարողացել ցրել տարածված առասպելները։ Այս մասին այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսում ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ պատասխանելով հարցին՝ արդյո՞ք մտադիր է դատի տալ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության այն անդամներին, որոնք իր դեմ մեղադրանքներ են ներկայացրել։
«Մեզ հաջողվել է հաղթել առնվազն երեք կամ չորս գործ։ Այժմ սպասվում է ևս երկու դատական հայց զրպարտության դեմ։ Բայց, ինչպես գիտեք, դատարանները չափազանց զբաղված են, ուստի լսումները կարող են տարիներ տևել։ Բացի այդ, նման հարցերը լրատվության էական ուշադրությանը չեն արժանանում։ Սա նշանակում է, որ գործընթացի վրա շատ ժամանակ է ծախսվում, բայց հաջողված գործը, առավելագույնը մեկ ժամ է քննարկում»,- ասաց Քոչարյանը։
Նա բացատրեց, որ հանրային ընկալման փոփոխությունը պահանջում է մոբիլիզացնել բոլոր հասանելի ռեսուրսները և մոտ վեց ամիս շարունակ հարյուր անգամ կրկնել ձեր տեսակետը։ Ժամանակակից աշխարհում, ըստ նրա, շատ դժվար է մեկ շաբաթից ավելի պահել լսարանի ուշադրությունը որևէ հարցի վրա։ Քոչարյանը նշեց, որ այս երևույթի դեմ պայքարելու համար ստիպված կլինի ամեն ինչ մի կողմ դնել և կենտրոնանալ միայն դրա վրա։
«Հենց այսպես են նրանք աշխատում իմ դեմ՝ համակարգված, զգալի ռեսուրսներով և շատ երկար ժամանակահատվածում։ Իմ մասին որոշ առասպելներ ինձ հետ բացարձակապես կապ չունեն»,- եզրափակեց նա։