Հայաստանը շարունակում է ԵՏՄ-ի համար դոնոր լինել․ մեր երկիրն այս Միության պետությունների բյուջեներ ավելի շատ մաքսատուրք է փոխանցում, քան ստանում։
Ֆինանսների նախարարությունից Factor.am-ը պարզել է, որ 2025 թվականին Հայաստանը ԵՏՄ ընդհանուր «կաթսա» փոխանցել է 122,6 մլրդ դրամ, իսկ այդ երկրներից ստացել՝ 67,8 մլրդ դրամ։ Այսինքն՝ Հայաստանը վճարել է 1,8 անգամ ավելի շատ գումար։
Նկատենք, որ այս իրավիճակը սկսվել է ռուս-ուկրաինական պատերազմից հետո, երբ արևմտյան պատժամիջոցների ցուցակում հայտնված շատ ապրանքների ներկրումը Ռուսաստան սկսվեց իրականացվել Հայաստանի տարածքով։ Դրա պիկը գրանցվեց 2023 թվականին, հատկապես՝ ադամանդի վերարտահանման շնորհիվ։
Նշենք, որ 2020 թվականի հունվարի 1-ից ՀՀ պետական բյուջե է հաշվեգրվում երրորդ երկրներից Միության տարածք (Միության անդամ հանդիսացող ցանկացած պետություն) ներմուծվող ապրանքների մասով հաշվարկվող մաքսատուրքերի գումարի 1,22%-ը: Ռուսաստանի մասնաբաժինն ամենամեծն է՝ 85,065%, Ղազախստանը՝ 6,955%, Բելառուսը՝ 4,86%, Ղրղզստանը՝ 1,9%։