Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը շնորհավորել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ծննդյան օրվա կապակցությամբ, սակայն երկու առաջնորդները քննարկել են նաև այլ հարցեր։ Զրույցը կարևոր էր։ Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Իսկապես, նախագահ Ալիևը հեռախոսով շնորհավորել է նախագահ Պուտինին ծննդյան օրվա կապակցությամբ: Քննարկվել են նաև այլ հարցեր։ Դա շատ կարևոր էր»,- ասել է Կրեմլի խոսնակը։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի նախագահականի մամուլի ծառայությունը հաղորդել էր, որ Ալիևը զանգահարել և  շնորհավորել է Ռուսաստանի նախագահին ծննդյան օրվա կապակցությամբ։ Նշվում է, որ հեռախոսազրույցի ընթացքում նրանք մտքեր են փոխանակել Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունների ներկա վիճակի և հեռանկարների վերաբերյալ։
Պուտինի և Ալիևի միջև նախորդ անձնական հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել 2024 թվականի դեկտեմբերին։ Այն, մասնավորապես, կենտրոնացել էր Ղազախստանում Ռուսաստանի օդային տարածքում կործանված «Ադրբեջանական ավիաուղիներ» ավիաընկերության օդանավի հետ կապված միջադեպի վրա։ Այնուհետև Ռուսաստանի նախագահը մարտի կեսերին հեռախոսազրույց էր ունեցել իր ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ։ Զրույցին, որը Կրեմլը որակել էր որպես ջերմ և բարեկամական, մասնակցել էին նաև Բելառուսի և Տաջիկստանի նախագահներ՝ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն և Էմոմալի Ռահմոնը։