Ադրբեջանի կողմից պետական ​​դավաճանության մեղադրանքով Թուրքիայում և Հորդանանում 4 անձ է ձերբակալվել, այդ թվում՝ մեկ զինվորական
Ադրբեջանում չորս անձ, այդ թվում՝ մեկ զինծառայող, մեղադրվում է պետական ​​դավաճանության մեջ։ Քրեական գործը, որի նախաքննությունն ավարտվել է Պետական ​​անվտանգության ծառայության (ՊԱԾ) կողմից, հավաքված նյութերի հետ միասին ուղարկվել է Բաքվի զինվորական դատարան, գրում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
Այս անձինք ավեի վաղ  ձերբակալվել են։
Տեղեկությունների համաձայն՝ Իլկին Գանբարովը և զինծառայող Վյուսալ Աղաևը, որոնք մեղադրվում են պետական ​​դավաճանության մեջ՝ այլ երկրի հետախուզության մարմիններին օգնելու համար, ձերբակալվել և դատարանի առաջ են կանգնել Պետական ​​անվտանգության ծառայության կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում։
Պետական ​​անվտանգության ծառայության կողմից իրականացվող գործողությունների ընթացքում Թուրալ Ալիևը ձերբակալվել է Հորդանանում, իսկ Մամեդ Շարիֆովը՝ Թուրքիայում։ Նրանք բերվել են Ադրբեջան։ Նրանց մեղադրանք է առաջադրվել Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի 274-րդ հոդվածով (պետական ​​դավաճանություն)։ Այս հոդվածը նախատեսում է 12-ից 20 տարի ազատազրկում կամ ցմահ ազատազրկում՝ կախված գործի հանգամանքներից։