Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև տնտեսական համագործակցությունը շատ կարևոր է երկու երկրների համար, աշխատանքներ են տարվում հարաբերությունների բարելավման ուղղությամբ: Այս մասին լրագրողներին ասել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք անցկացրել ենք միջկառավարական հանձնաժողովի նիստ, տնտեսական ոլորտի հետ կապված երկուսս էլ նշեցինք, որ մեր համագործակցությունը զարգանում է։ Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև գոյություն ունեցող համագործակցությունը շատ կարևոր է մեր երկու երկրների համար, և մենք աշխատում ենք այդ հարաբերությունները բարելավելու ուղղությամբ»,- ասել է Օվերչուկը՝ պատասխանելով Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների վերականգնման հնարավորության մասին հարցին։
Հավելենք, որ ՌԴ-Ադրբեջան միջխորհրդարանական հանձնաժողովի վերջին նիստը տեղի է ունեցել 2025 թվականի օգոստոսի 22-ին Աստրախանում։
Ադրբեջանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները սրվել են այն բանից հետո, երբ հունիսի 27-ին Եկատերինբուրգում ձերբակալվել էր ադրբեջանական ծագում ունեցող ավելի քան 50 անձ։ Ձերբակալության ընթացքում մահացել է առնվազն երկու մարդ՝ Ադրբեջանի 60-ամյա քաղաքացի Հուսեյն Սաֆարովը և նրա եղբայրը՝ 55-ամյա Զիյադդինը։ Բաքուն պահանջում է պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին։