Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն «իսկապես արժանի է» Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի՝ գովաբանելով նրա դերը Աֆրիկայում, Ասիայում ու Հարավային Կովկասում և նրան անվանելով «խաղաղություն ցանկացող» առաջնորդ։
«[Հայաստանի հետ] միասին նախագահ Թրամփին առաջադրել ենք Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի։ Նա իսկապես արժանի է դրան։ Նա հրաշք է գործել Աֆրիկայում, Ասիայում և Հարավային Կովկասում։ Եվ սա նրա բնույթն է։ Նա խաղաղություն է ուզում։ Նա մի մարդ է, որը բացարձակապես տարբերվում է արևմտյան առաջնորդի ավանդական կերպարից։ Նա շատ բարյացակամ է»,- Al Arabiya-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ալիևը։
Նա նաև հավելել է, որ Թրամփը ցուցաբերել է արժանապատիվ պահվածք՝ չնայած պաշտոնը կորցնելուն։
Միաժամանակ, X-ի իր միկրոբլոգում գրառմամբ Ալիևը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործում ջանքերի համար։
«Իմ խորին երախտագիտությունն եմ հայտնում նախագահ Դոնալդ Թրամփին պատմական լուսանկարների համար, որոնք նա բարեհամբույր կերպով նվիրել է ինձ իր անձնական ստորագրությամբ, ինչպես նաև նրա գրած ջերմ խոսքերի համար։ Ես մեծապես գնահատում եմ նախագահ Թրամփի անսասան աջակցությունն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը և երկու երկրների միջև և ամբողջ աշխարհում խաղաղության օրակարգի առաջխաղացմանը։ Ես կցանկանայի ևս մեկ անգամ իմ անկեղծ շնորհակալություն հայտնել նրան այս ջանքերի համար»,- գրել է նա
Ալիևը նաև հրապարակել է օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահի ու ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման լուսանկարները։
Հայաստանը և Ադրբեջանն օգոստոսի 8-ին Թրամփի հետ հանդիպմանը ԱՄՆ միջնորդությամբ խաղաղության հռչակագիր ստորագրեցին։
Լրատվամիջոցը նշում է, որ համաձայնագիրը ստորագրելուց հետո Ալիևը և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը միացել են այն օտարերկրյա առաջնորդների և այլ պաշտոնյաների աճող ցանկին, որոնք հայտարարել են, որ Թրամփը պետք է ստանա Խաղաղության Նոբելյան  մրցանակ՝ աշխարհում երկարատև հակամարտությունների մեղմացման գործում իր դերի համար։