13 տարեկան դեռահասի հետ սեռական հարաբերություն ունենալու, նրան հղիացնելու համար 20-ն անց երիտասարդն ամիսներ առաջ դատապարտվել է ընդամենը երկու ամիս ժամկետով ազատազրկման։ Ամբողջ դատաքննությունը տևել է ավելի քան 4 տարի։
Ըստ գործի նյութերի՝ երիտասարդը 13-ամյա աղջկա հետ շփվել է տևական ժամանակ։ Մոր հետ փորձել է կոծկել տեղի ունեցածը, դա սկզբում հաջողվել է, և ոստիկանությունը գործը կարճել է։ Այսօր՝ գործի քննության ավարտից հետո, Սեռական բռնության ճգնաժամային կենտրոնի ղեկավար Տաթևիկ Աղաբեկյանը կարողանում է որոշ մանրամասներ պատմել։ Ըստ նրա՝ տղայի ընտանիքը փաստաբան է վարձել, որն էլ կարողացել է աղջկա վրա ներազդել և ցուցմունքում գրել տալ, որ ինքը 16 տարեկան է եղել, ինչի հետևանքով գործը սկզբում կարճվել է։
Սա մեկն է այն գործերից, որոնց ընթացքի վերաբերյալ Սեռական բռնության ճգնաժամային կենտրոնը շուրջ մեկ տարի մշտադիտարկում է իրականացրել։  Շահերի պաշտպանության մասնագետ Մարիա Վարդանյանն ընդգծում է՝ շատ հաճախ բռնության ենթարկված անձը կրկնակի զոհականացվել է։
Դատական համակարգի ներկայացուցիչը, սակայն, ընդգծում է՝  դատարանն իրավունք չունի կողմնապահություն անելու։ Խնդրահարույց է նաև դատական գործերի՝ տարիներով ձգձգվող քննությունը։ Օրինակ՝ սեռական բռնության ենթարկելու դեպք կա, որը տեղի է ունեցել դեռևս 2016-ին, բայց դատարանը մինչ օրս քննում է։ Դատավոր Հայկ Պետրոսյանը պատճառաբանում է՝ դատավորները գերծանրաբեռնված են։
Ուշագրավ է, որ հանրության լայն շերտերի մոտ սեռական բռնության ենթարկվելն ասոցացվում է հենց բուն ակտի հետ, այնինչ այլ եղանակներով ևս հնարավոր է անձին սեռական բռնության ենթարկել։ Մարիա Վարդանյանը մատնանշում է մշտադիտարկված դատական գործերից մի դեպք։
Սեռական բռնության դեպքերի և դրանց քննության մասով մտահոգություններ են հայտնում նաև պետական կառույցների ներկայացուցիչները։
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Զառա Բաթոյանն էլ իր կողմից ուղարկված հարցման տվյալներն է մեջբերում և կրկին խնդրահարույց պատկեր մատնանշում։
Բռնության ենթարկված անձանց հավատն արդարության նկատմամբ կորչում է հենց այս թվերի մեջ․ գործերը կա՛մ կարճվում են ապացույցների բացակայության հիմքով, կա՛մ բռնության ենթարկված անձինք տարիներով սպասում են իրենց գործերի քննության ավարտին՝ ընթացքում շարունակելով երկրորդ, երրորդ անգամ զոհականացվել։