«Միջազգային քրեական դատարանի նյութական և վարութային իրավունքը դատավորների, դատախազների և քննիչների համար» թեմայով աշխատաժողով՝ ՀՀ-ում
Հայաստանում մեկնարկել է «Միջազգային քրեական դատարանի նյութական և վարութային իրավունքը դատավորների, դատախազների և քննիչների համար» թեմայով աշխատաժողովը, որը կազմակերպվել է «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» հասարակական կազմակերպության կողմից`Արդարադատության նախարարության հետ համագործակցությամբ, ՀՀ-ում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանության աջակցությամբ իրականացվող «Աջակցություն Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը Հռոմի կանոնադրության հետվավերացման գործընթացներում» ծրագրի շրջանակներում, հայտնում են Արդարադատության նախարարությունից։
Աշխատաժողովի նպատակն է Միջազգային քրեական դատարանի կառուցակարգերի վերաբերյալ դատական իշխանության, Գլխավոր դատախազության, Քննչական կոմիտեի, ինչպես նաև Արդարադատության նախարարության և Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակի ներկայացուցիչների կարողությունների զարգացումը։ Աշխատաժողովին որպես բանախոս են հանդես եկել միջազգային հեղինակավոր փորձագետներ, դատարանի ընթացակարգերը ներկայացրել է նաև Միջազգային քրեական դատարանի դատավոր Բեթի Հոլերը։
Ողջունելով մասնակիցներին՝ նախարարի տեղակալ Աննա Կարապետյանը կարևորել է նմանատիպ միջոցառումների դերը իրավակիրառ մարմինների ներկայացուցիչների կարողությունների զարգացման գործում՝ ընդգծելով, որ Արդարադատության նախարարության համակարգմամբ Միջազգային քրեական դատարանի վերաբերյալ վերապատրաստումները կրում են շարունակական բնույթ։
Աննա Կարապետյանն անդրադարձել է նաև ներպետական օրենսդրության մեջ Հռոմի կանոնադրության իմպլեմենտացման, ինչպես նաև իրազեկման աշխատանքների կարևորությանը և ներկայացրել այդ ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերը։
Նախարարի տեղակալն իր երախտագիտությունն է հայտնել ՀՀ-ում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանությանը և «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» հասարակական կազմակերպությանը՝ արդյունավետ համագործակցության համար։
Աշխատաժողովին ներկա են գտնվել և բացման խոսքով հանդես եկել նաև ՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախագահ Լիլիթ Թադևոսյանը և Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարիկե Մոնրոյ-Վինթերը։