Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հեռախոսազրույց են ունեցել, գրում է IRNA-ն։
Իրանական կողմի փոխանցմամբ՝ Փեզեշքիանը շեշտել է երկկողմ համաձայնագրերի իրականացման կարևորությունը, մասնավորապես, տրանսպորտի և էներգետիկայի կենսականորեն կարևոր ոլորտներում, նաև նշել, որ այդ պարտավորությունների կատարումը մոտ ապագայում կհանգեցնի երկու երկրների տնտեսական զարգացմանը, աճին և բարգավաճմանը։։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն է, անդրադառնալով Իրանի նախագահի Բաքու այցին՝ այն գնահատել է «պատմական, կարևոր և հաջողված»։ Խոսելով ձեռքբերումների և այդ այցից հետո երկու երկրների միջև ֆինանսական կապերի ամրապնդման մասին՝ նա հույս է հայտնել, որ կառուցողական գործընթացը կշարունակվի այլ ոլորտներում, և երկու երկրների միջև հարաբերությունները կխորանան։
Ադրբեջանական կողմի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ հեռախոսազրույցի ընթացքում ընդգծվել է, որ ներկայում երկու երկրների համապատասխան պետական ​​մարմինները շարունակում են ջանքեր գործադրել Մասուդ Փեզեշքիանի Ադրբեջան պաշտոնական այցի ընթացքում դրված առաջադրանքների իրականացման ուղղությամբ։ Որպես այցի արդյունք՝ նշվել է Բաքու-Թավրիզ չվերթի վերականգնումը և Բաքու-Թեհրան չվերթների թվի ավելացումը։
«Ընդգծվել է, որ ներկայում ադրբեջանա-իրանական հարաբերությունների զարգացման գործում շրջադարձային պահ է եկել, և հույս է հայտնվել, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ մեր երկրների միջև տարբեր ոլորտներում հարաբերությունները կզարգանան դինամիկ կերպով»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։