Ալիևը հայտարարել է, թե պատմական պայմաններ են ստեղծվել տարածաշրջանը խաղաղության և համագործակցության վայրի վերածելու համար
«Ներկայում ստեղծվել են պատմական պայմաններ, որպեսզի տարածաշրջանը դառնա խաղաղության և համագործակցության վայր»,- հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ Եվրասիական տնտեսական գագաթնաժողովի մասնակիցներին ուղղված ուղերձում։
«Ադրբեջանը բոլոր ջանքերը գործադրում է Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղություն հաստատելու և սոցիալ-տնտեսական բարեկեցության ապահովման համար»,- Ալիևի ուղերձից մեջբերում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
Հիշեցնենք, որ թեպետ ՀՀ-ն ու Ադրբեջանը համաձայնեցրել են խաղաղության պայմանագրի տեքստը, Բաքուն տարբեր պատրվակներ է առաջ քաշում համաձայնագիրը չստորագրելու համար։ Որպես պայման՝ Բաքուն առաջ է քաշում ՀՀ Սահմադրության փոփոխության ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման հարցերը։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ադրբեջանին ավելի վաղ առաջարկել էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման մասին համատեղ դիմումն ու խաղաղության համաձայնագիրը ստորագրել միաժամանակ, ինչին Բաքուն չի արձագանքել։