«Մենք ինչու ենք ասում, որ օրինակ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության լուծարման հարցը մեզ համար քննարկելի է, այն նույն պատճառով, որի մասին քիչ առաջ ասացի։ Կարծում եմ, որ մենք Ղարաբաղյան շարժումը պետք է չշարունակենք»,-ԱԺ- Կառավարություն հարցուպատասախանի ժամանակ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Հարցին՝ ինչո՞ւ ենք հետաձգում ԵԱԿՀ Մինկսի խմբի համանախագահության լուծարման վերաբերյալ որոշումը, վարչապետը մանրամասնեց․ «Մենք ուզում ենք համոզված լինել, որ ինչպես ունենք քաղաքական որշում, որ Ղարաբաղյան շարժումը չենք շարունակում, Ադրբեջանում էլ չկա քաղաքական որոշում, որ իրենք սկսում են մի ուրիշ շարժում՝ օրինակ, Արևմտյան Ադրբեջանի շարժում, և որ այս պատմությունը ոչ թե խաղաղության մասին է, այլ կոնֆլիկտային տրամաբանությունը Ադրբեջանի տարածքից Հայաստանի տարածք արտահանելու մասին»։
Փաշինյանը նաև նշեց, որ Ադրբեջանի Սահմանադրության մեջ պահանջներ կան Հայաստանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ։
«Ես պատրաստ եմ ստորագրել խաղաղության համաձայնագիը, նույնը պետք է հնչի նաև Ադրբեջանից, այդ թուղթը համատեղ աշխատանքի արդյունք է»,- ասաց նա։