ԱԺ Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովն արտահերթ նիստում ընթանում է «Եվրոպական Միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագծի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանը հարցրեց, թե այս նախաձեռնությունը ի՞նչ արձագանք է ստացել Եվրոպական պաշտոնական կառույցների կողմից և արդյո՞ք կա որևէ ֆորմալ արտահայտված ցանկություն Հայաստանի հետ այս օրենքը ընդունելուց հետո սկսել անդամակցության վերաբերյալ որևէ գործընթաց։
«Եվրաքվե»-ի նախաձեռնող խմբի լիազոր ներկայացուցիչ Արտակ Զեյնալյանը հարցին ի պատասխան ասաց, որ խոսքը, ոչ միայն քաղաքական մակարդակով արձագանքների մասին է, այլև այնպիսի ծրագրերի, որոնք ներկայացված եղել են դրամաշնորհի համար Հայաստանի Հանրապետության տարբեր կառույցների կողմից, որոնք ժամանակին մերժված եղել են։
«Միաժմանակ, եղել է Բալթիկ երկրների համաժողովը, որտեղ քաղաքական բազմաթիվ ուղերձներ են եղել, մեսիջներ են եղել, առաջարկներ են եղել»,- հայտարարեց նա։