Հարևանների հետ սերտ համագործակցությունը և միջազգային համաձայնագրերի օգտագործումը կօգնեն Իրանին հաղթահարել տնտեսական մարտահրավերները և չեզոքացնել պատժամիջոցները: Այս մասին «Tasnim» իրանական լրատվական գործակալության հետ զրույցում ասել է նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը։
«Տարածաշրջանի երկրների հետ ներգրավվածությունը, առևտուրը և համագործակցությունը, երբ իրականացվեն արդյունավետ և տարածաշրջանային կազմակերպությունների հետ համատեղ, ինչպիսիք են Եվրասիական տնտեսական միությունը (ԵԱՏՄ), BRICS խումբը և Շանհայի համագործակցության կազմակերպությունը (ՇՀԿ), ԱՄՆ պատժամիջոցներն անարդյունավետ կդարձնեն, և մենք ուժով, արժանապատվորեն կդիմակայենք այս մարտահրավերներին։
Նախագահը հորդորել է օրենսդիրներին և քաղաքացիներին աջակցել իր վարչակազմին՝ լուծելու տնտեսական խնդիրները և էներգետիկ անհավասարակշռությունը։
«Եթե համախմբվենք, կարող ենք ստեղծել անհրաժեշտ պայմաններ՝ արտադրողների, արդյունաբերողների, ղեկավարների և տաղանդավոր մարդկանց հետ միասին խնդիրները լուծելու համար»,- նշել է նա։