Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Բաքվում Պակիստանի վարչապետ Մուհամմադ Շահբազ Շարիֆի գլխավորած պատվիրակության հետ ընդլայնված կազմով հանդիպման ժամանակ ասել է, որ նրա պետական ​​այցը կամրապնդի երկու երկրների միջև եղբայրական կապերը, գրում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
«Մենք կշարունակենք աջակցել միմյանց բոլոր միջազգային կառույցներում: Մենք պայմանավորվել ենք մեր շատ հավակնոտ տնտեսական գործողությունների ծրագրի շուրջ։ Այսօր քննարկել ենք մեր տնտեսական համագործակցության գործնական նախագծերը, ներառյալ՝ ներդրումային հնարավորությունները»,- ասել է Ալիևը:
Նրա խոսքով՝ երկու երկրների ղեկավարներն արդեն հանձնարարել են իրենց թիմերին մեկ ամսվա ընթացքում ակտիվ աշխատել Պակիստանում ադրբեջանական ներդրումների վերաբերյալ փաստաթղթերի ստորագրման ուղղությամբ:
«Ադրբեջանը պատրաստ է Պակիստանում տարբեր նախագծերում ներդնել առնվազն 2 միլիարդ դոլար։ Վերջերս արդեն ստացել ենք այդ նախագծերի ցանկը, և մեր թիմերը գնահատում են դրանք։ Ուստի, մենք խնդիր ենք դրել մեկ ամսվա ընթացքում ամեն ինչ վերջնական տեսքի բերել և հաշվետվություն ներկայացնել այս հարցի վերաբերյալ»,- ասել է Ալիևը՝ ընդգծելով, որ կողմերը միշտ «աջակցում են միմյանց միջազգային կառույցներում, վճռականորեն աջակցում մեր երկրների տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը»։
Երկու երկրների միջև նաև տարբեր ոլորտներում համագործակցության փաստաթղթեր են ստորագրվել։