Meta-ն հայտարարել է աշխարհի ամենաերկար ստորջրյա ինտերնետ մալուխի անցկացման մասին: Ակնկալվում է, որ Waterworth նախագիծը կտարածվի հինգ խոշոր մայրցամաքների վրա և ավելի քան 50,000 կմ՝ դարձնելով այն աշխարհի ամենաերկար ստորջրյա մալուխային նախագիծը, որն օգտագործում է բարձր արդյունավետության տեխնոլոգիա:
Waterworth-ը կմիացնի Միացյալ Նահանգները, Հնդկաստանը, Հարավային Աֆրիկան, Բրազիլիան և այլ շրջաններ։
Նախագիծը բազմամիլիարդ դոլարի բազմամյա ներդրում է լինելու՝ ամրապնդելու աշխարհի թվային մայրուղիների մասշտաբներն ու հուսալիությունը՝ բացելով երեք նոր օվկիանոսային միջանցքներ գերարագ կապով, որն անհրաժեշտ է AI-ի նորարարությանն ամբողջ աշխարհում:
Ստորջրյա մալուխային նախագծերը, ինչպիսին է Project Waterworth-ը, հանդիսանում են գլոբալ թվային ենթակառուցվածքի ողնաշարը, որին բաժին է ընկնում միջմայրցամաքային թողունակություն ավելի քան 95%-ը համաշխարհային օվկիանոսներով, ինչը թույլ է տալիս անխափան թվային հաղորդակցություն, տեսանյութերի դիտում, առցանց գործարքներ և այլն: