Թուրքիայում անցյալ տարվա հոկտեմբերից դեկտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում 102 դատավարությունների ժամանակ դատարան են ներկայացել մոտ 200 լրագրողներ, միաժամանակ, նույն ժամանակահատվածում բանտերում գտնվող լրագրողների թիվը 26-ից հասել է 34-ի։ Այս մասին է վկայում «Expression Interrupted» նախագծի եռամսյակային զեկույցը, որը փաստում է երկրում մեդիա ոլորտի մասնագետների առջև ծառացած բարդ իրավական իրավիճակը, գրում է Turkish Minute-ը։
Ըստ զեկույցի՝ այս ընթացքում առաջին ատյանի դատարանների վարույթում քննված 102 գործերից 27-ն ավարտվել է, 11-ը՝ լրագրողների դատավճռով։ 11 գործով 18 լրագրող դատապարտվել է ընդհանուր 24 տարի 11 ամիս 16 օր ազատազրկման, ինչպես նաև 19,860 թուրքական լիրա (551 դոլար) տուգանքի։
2024 թվականի վերջին երեք ամիսների ընթացքում հետաքննություն է սկսվել 44 լրագրողի նկատմամբ։ Բացի այդ, 25 նոր մեղադրական եզրակացություն է կազմվել 21 լրագրողի և հինգ լրատվամիջոցի նկատմամբ, իսկ նույն ժամանակահատվածում կալանավորվել է 58 լրագրող և լրատվամիջոց։ Լրագրողների դեմ ամենատարածված մեղադրանքները կապված են ահաբեկչության հետ, ներառյալ ահաբեկչական քարոզչություն տարածելը և ահաբեկչական կազմակերպությանն անդամակցելը, համապատասխանաբար, 24 և 20 դեպքերում:
Նշվում է, որ լրագրողների կողմից հաճախակի հանդիպող այլ մեղադրանքներից են՝ 18 դեպքում՝ պետական պաշտոնյային վիրավորելը, 13-ում՝ Թուրքիայի նախագահին վիրավորելը։
2024 թվականի վերջին եռամսյակում գրանցվել է առնվազն 20 միջադեպ՝ կապված լրագրողների և ԶԼՄ-ների կազմակերպությունների վրա հարձակումների, խոչընդոտների, ոստիկանության բռնի միջամտության, սպառնալիքների կամ թիրախավորման հետ:
Հաշվետու ժամանակահատվածում շարունակվել են լրագրողների և լրատվամիջոցների իրավունքների ոտնահարման վերաբերյալ դատավարությունները, որոնցից 5-ով կայացվել են դատավճիռներ։ Այս գործերից երկուսի դեպքում երեք ամբաստանյալներից երկուսն արդարացվել են, իսկ մեկը պայմանական պատիժ է ստացել 4800 լիրա (133 դոլար) տուգանքով։
Զեկույցում ասվում է, որ որոշումները ուժեղացրել են լրագրողների դեմ հանցագործությունների անպատժելիության զգացումը:
Զեկույցում անդրադարձ է կատարվել նաև մամուլի ազատության սահմանափակումներին։ Նշանակալից դեպքերի թվում են Açık Radyo-ի հեռարձակումների դադարեցումը Ռադիոյի և հեռուստատեսության բարձրագույն խորհրդի (RTÜK) կողմից նրա լիցենզիայի չեղարկումից հետո, քրդամետ Mezopotamya լրատվական գործակալության կայքի արգելափակումը. սոցիալական լրատվամիջոցների առնվազն 119 օգտահաշիվների սահմանափակումը, ներառյալ լրագրողների և լրատվական կայքերի հաշիվները։
RTÜK-ը շարունակել է ֆինանսական ճնշում գործադրել լրատվամիջոցների վրա 2024 թվականի վերջին երեք ամիսներին՝ 31 միլիոն TL տուգանքներ սահմանելով հիմնականում իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությանը քննադատող հեռարձակողների նկատմամբ։