Նյու Ջերսիից ԱՄՆ նախկին սենատոր Բոբ Մենենդեսը դատապարտվել է 11 տարվա ազատազրկման՝ կաշառակերության և կոռուպցիայի մեղադրանքով, գրում է BBC-ն։
Անցյալ տարվա հուլիսին երդվյալ ատենակալները Մենենդեսին մեղավոր էին ճանաչել 16 հոդվածներով՝ օտարերկրյա կառավարություններին օգնելու դիմաց նվերներ ստանալու համար, այդ թվում՝ ոսկու ձուլակտորներ, կանխիկ գումար և Mercedes-Benz մակնիշի ավտոմեքենա: Դատախազները պահանջում էին առնվազն 15 տարվա ազատազրկում։
71-ամյա Մենենդեսի փաստաբանները կոչ էին արել ավելի կարճ պատիժ սահմանել՝ զուգորդված հասարակական աշխատանքի հետ:
«Ինչ-որ տեղ ճանապարհին Դուք, ցավոք, դարձաք կոռումպացված քաղաքական գործիչ»,- ասել է դատավոր Սիդնի Սթեյնը նախքան Մենենդեսի դատավճիռը հրապարակելը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ դատավճռից առաջ Մենենդեսը լաց է եղել դատարանի դահլիճում ելույթ ունենալիս:
«Բացի իմ ընտանիքից՝ ես կորցրել եմ այն ​​ամենը, ինչ երբևէ թանկ է եղել ինձ համար։ Ամեն օր, որ ես արթուն եմ, պատիժ է»,-ասել է նա։
Մենենդեսի որդին՝ դեմոկրատ կոնգրեսական Ռոբ Մենենդեսը, և նրա դուստրը՝ MSNBC-ի հաղորդավար Ալիսիա Մենենդեսը, դատարանի դահլիճում են եղել։
Ավելի վաղ այդ գործով դատապարտվել էին նաև Մենենդեսի երկու համախոհները։ Նյու Ջերսիից կառուցապատող Ֆրեդ Դայբեսը, որը, ըստ դատախազների, ոսկի և կանխիկ գումար է մատակարարել սենատորին, դատապարտվել է յոթ տարվա ազատազրկման և տուգանվել 1,75 միլիոն դոլարով: Ծագումով Եգիպտոսից ամերիկացի գործարար Վաել Հանան, որը, դատախազների պնդմամբ, Մենենդեսի և Եգիպտոսի կառավարության միջև գործարքի միջնորդն է եղել, ավելի քան ութ տարվա ազատազրկման է դատապարտվել և տուգանվել 1,25 միլիոն դոլարով:
Մենենդեսը բազմիցս հերքել է իր մեղքը՝ հայտարարելով, որ մտադիր է բողոքարկել դատավճիռը: Սենատորը, որը նախկինում ղեկավարում էր Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը, անցյալ տարվա օգոստոսին հրաժարական էր տվել։
Նշվում է, որ դատավճիռը կայացվել է 9 շաբաթ տևած դատավարությունից հետո, որի ընթացքում երդվյալ ատենակալներին են ներկայացվել ապացույցներ, որ Մենենդեսն ընդունել է նվերներ, այդ թվում՝ 100,000 դոլար արժողությամբ ոսկու ձուլակտորներ և ավելի քան 480,000 դոլար կանխիկ, որոնք ՀԴԲ գործակալները գտել են Մենենդեսի տանը:
Փաստաբանները պնդում են, որ նվերները չեն մտնում կաշառքի սահմանման տակ՝ հայտարարելով, որ դատախազները չեն կարողացել ապացուցել, որ Մենենդեսը որևէ գործողություն է կատարել կաշառքի արդյունքում:
Նախկին սենատորի կինը՝ Նադին Մենենդեսը, սխեմայի մասնակից է համարվում։ Նրա գործով դատավարությունը հետաձգվել է, որպեսզի նա կարողանա կրծքագեղձի քաղցկեղի բուժում անցնել։ Այն կսկսվի մարտին: