Սիրիական Տարտուսում ռուսական ռազմաբազայի մոտակայքում բեռնանավերը սկսել են տեղափոխել ռազմական տեխնիկան։ Այս մասին են վկայում արբանյակային լուսանկարները։ Բեռների տեղափոխման անվտանգությունը հսկվում է ռուսական ռազմական նավատորմի մարտական նավերի կողմից։
Պատժամիջոցների տակ գտնվող «Օբորոնլոգիստիքս» նավագնացային ընկերությանը պատկանող ռուսական Sparta և Sparta II բեռնատար նավերի՝ Տարտուս նավահանգիստ ժամանման մասին հայտնել է անցյալ ուրբաթ BBC-ն, որն ուսումնասիրել է արբանյակային լուսանկարները։
Հունվարի 27-ին «Ազատություն» ռադիոկայանի հետաքննող լրագրող Մարկ Կրուտովը թարմ կադրեր էր հրապարակել։ Ըստ նավի հետագծման տվյալների՝ այն նավահանգիստ է եկել երեքշաբթի երեկոյան:
Դատելով պատկերներից՝ վերջին շաբաթների ընթացքում նավահանգստի տարածք են առաքվել զինտեխնիկայի բազմաթիվ միավորներ։ Մասնավորապես, լուսանկարում տասնյակ մեքենաներ են և մեծ քանակությամբ տեխնիկա։ BBC-ն գրում է, որ ռուս զինվորականները սկսել են տեխնիկան հավաքել Տարտուսի մոտ դեկտեմբերի կեսերին՝ Բաշար Ասադի ռեժիմի տապալումից հետո։