Ես մի քանի օր առաջ մտա ֆեյսբուք, տեսնեմ ֆեյսբուքյան փոթորիկներ են կրկին. հայ-ամերիկյան այդ փաստաթղթի ստորագրումից հետո մի կեսը ասում էր` փրկվեցինք, վերջ, որն, իհարկե, աղերս չունի իրականության հետ, իսկ մյուս կեսն ասում էր` սա ի՞նչ թուղթ է: Մի նախկին պաշտոնյա՝ ամեն ինչ բարեհաջող կերպով տապալած նախկին պաշտոնյան, նույնիսկ ասում էր` «անփայլ փաստաթուղթ» է, մյուս մասն էլ ասում էր` վատ բան չէ, սակայն Մոսկվան և Թեհրանը մեզ կպատժեն։ Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը՝ ի պատասխան բրիտանացի գիտնականների վերաբերյալ պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանի հարցին։
«Պետք է նաև հիասթափեցնեմ Ձեզ, պարո՛ն Խաչատրյան, որովհետև այդ որոշումը բրիտանական կառավարության կողմից չի խստացնում Հայաստան այցելությունների պայմանները և ռեկոմենդացիաները, խնդրում եմ նորից ուսումնասիրեք կամ Ձեզ լավ չեն ասել, կամ Դուք ամբողջը չեք կարդացել. իրականում մեղմացում կա Հայաստանի նկատմամբ արվող ռեկոմենդացիաների մասով: Կան որոշ բաներ, որոնց հետ համաձայն չենք, կան ինչ-որ բաներ, որոնց հետ կարող ենք համաձայն լինել, բայց դուրս է հանված ավելի խիստ դիրքորոշումը, և հետևաբար, Դուք ինչ-որ ասում եք, նախկինում ևս եղել է, ուղղակի հիմա Դուք չեք տեսնում կամ այդքան հետ չեք գնացել: Սա է, ըստ էության բովանդակային հատվածը»,- ասել է Միրզոյանը։