«Անցած տարի մենք էական ձեռքբերում ենք ունեցել Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում»,- այս մասին տարեկան ամփոփիչ  մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ մատնանշելով, որ խոսքը սահմանազատման գործընթացի մասին է։ Նախարար Միրզոյանը խոսեց նաև խաղաղության պայմանագրից: Նա հայտնեց, որ շուրջ մեկուկես ամիս առաջ ուղարկել են հայկական կողմի  հերթական առաջարկը և սպասում են Ադրեբեջանի պատասխանին։ Նախարարի խոսքով՝ խաղաղության պայմանագրի  17 հոդվածներից 15-ը համաձայնեցված է։
Անդրադառնալով Հայաստան-Ադրբեջան տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակմանը՝ ԱԳ նախարարն ասաց, թե ադրբեջանական կողմին առաջարկ է արվել, դրանք հնչեցվել են Նիկոլ Փաշինյանի և Մհեր Գրիգորյանի կողմից։
«Ադրբեջանական կողմի առաջնային արձագանքը բավական դրական էր։ Ցավոք, այս մասին մինչ այսօր պաշտոնական պատասխան չենք ստացել»,- ասաց Միրզոյանը։