Մոլդովայի Ենթակառուցվածքների նախարարությունը կազմել է այն ավիաընկերությունների ցանկը, որոնց գործունեությունը կարող է արգելվել երկրի տարածքում, գրում է Newsmaker-ը։
Ցուցակում կընդգրկվեն ընկերություններ մի քանի երկրներից, այդ թվում՝ Հայաստանից։ Նախագիծը հանրային քննարկման է ներկայացվել մինչև հունվարի 9-ը։ Դրա նպատակն է ազգային օրենսդրությունը համապատասխանեցնել Եվրամիության չափանիշներին:
Հաղորդվում է, որ ցանկում ներառված են մի քանի երկրների ավիաընկերություններ, այդ թվում՝ Ռուսաստանից, Հայաստանից, Աֆղանստանից, Ղրղզստանից, Տանզանիայից, Կոնգոյից, Իրանից, Լիբիայից և Սուդանից։ Մասնավորապես, սահմանափակումների կարող է ենթարկվել Flyone Armenia-ն՝ մոլդովական FlyOne լոուքոսթերի դուստր ձեռնարկությունը։
Նախագծում նշվում է, որ ավիաընկերություններին կարող են թույլատրել թռիչքներ իրականացնել, եթե նրանք օգտագործեն արգելքի տակ չգտնվող ավիափոխադրողից վարձակալած ինքնաթիռ։ Պետք է պահպանվեն անվտանգության համապատասխան ստանդարտները: