Ինչի՞ է ուզում հասնել Ալիևը՝ «Արևմտյան Ադրբեջան» խոսույթով, ի՞նչ սպառնալիք է դա պարունակում․ Հրանուշ Խառատյան․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Ամփոփելով 2024 թվականին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների զարգացման տրամաբանությունն ու հայատյացությամբ լի ադրբեջանական պաշտոնական խոսույթը՝ ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը Factor TV-ի հետ զրույցում ասում է, որ Հայաստանի գոյությունն Ադրբեջանում համարում են հայրենիքի կորուստ։ Դա, ըստ ազգագրագետի, նշանակում է, որ հայերի դեմ ատելության սերմանման քաղաքականություն վարելով՝ Ալիևի ռեժիմը Հայաստանի դեմ նաև տարածքային հավակնություններ է դրսևորում։
Ըստ Հրանուշ Խառատյանի՝ Ալիևի կողմից «Արևմտյան Ադրբեջան» խոսույթի գործածությունը պատահական չէ, տարածքային հավակնություն է Հայաստանի ներկայիս տարածքի նկատմամբ։ Նա համոզված է, որ Ադրբեջանը նախապատրաստում է Հայաստանի դեմ ռազմական ագրեսիայի «գաղափարական» կողմը։
Ազգագրագետը համոզված է նաև, որ Ադրբեջանի բռնապետական ռեժիմը պարզապես հարմար առիթի է սպասում՝ հարձակվելու, և որպեսզի միջազգային դատապարտումը խիստ չլինի, այսօրվանից նաև ակտիվորեն մեղադրում է Հայաստանին զինվելու մեջ։