ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը հրապարակել է հարկաբյուջետային թափանցիկության տարեկան զեկույցը։ Ադրբեջանական Թուրան գործակալությունը գրում է, որ այն ուսումնասիրում է ԱՄՆ օգնություն ստացող կառավարությունների բյուջետային թափանցիկությունը: Պետքարտուղարությունը գնահատել է, որ Ադրբեջանը չի բավարարում 2024 թվականի համար հարկաբյուջետային թափանցիկության նվազագույն պահանջներին և այս ուղղությամբ էական առաջընթաց չի գրանցել։
Զեկույցի համաձայն՝ թեև Ադրբեջանի կառավարությունն օրենսդրության մեջ և կանոնակարգերում մասնակիորեն արտացոլել է բնական պաշարների արդյունահանման համար պայմանագրերի և լիցենզիաների տրամադրման չափանիշներն ու ընթացակարգերը, պարզ չէ՝ արդյո՞ք գործնականում հետևել է այդ ընթացակարգերին:
Փաստաթղթի հեղինակները նաև նշում են, որ  հաշվետու ժամանակահատվածում բյուջեի նախագիծը, ընդունված բյուջեն և կատարողական հաշվետվությունը հասանելի են եղել հանրությանը, այդ թվում՝ առցանց։
Այս տարվա զեկույցը նախանշում է երկու քայլ, որ Ադրբեջանը կարող է ձեռնարկել հարկաբյուջետային թափանցիկությունը բարելավելու համար: Այդ քայլերն են՝ բնական ռեսուրսների արդյունահանման համար պայմանագրերի շնորհման չափանիշների և ընթացակարգերի օրենսդրության կամ կանոնակարգերի ամբողջական ճշգրտումը, այդ փաստաթղթերի պահանջներին գործնականում համապատասխանելը: