Ստրասբուրգում սեպտեմբերի 11-ի Եվրախորհրդի Նախարարների խորհրդի նիստից հետո ԵԽ-ում ԵՄ պատվիրակությունը Ադրբեջանի վերաբերյալ հայտարարություն է ընդունել։
«ԵՄ-ն ի գիտություն է ընդունում Խոշտանգումների և անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման եվրոպական կոմիտեի 114-րդ լիագումար նիստում (2024թ. հուլիս) Ադրբեջանի վերաբերյալ հրապարակային հայտարարությունը: Մենք ցավում ենք ԽԿԿ-ի հետ Ադրբեջանի իշխանությունների համագործակցության մշտական ​​բացակայության համար և կոչ ենք անում Ադրբեջանի իշխանություններին վերսկսել կառուցողական երկխոսությունը կոմիտեի հետ»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
ԵՄ-ն նաև Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ է անում անդրադառնալ Կոմիտեի հայտարարության մեջ բարձրացված հարցերին՝ իրենց միջազգային պարտավորություններին համապատասխան, ներառյալ այն պարտավորությունները, որ Ադրբեջանը ստանձնել է որպես Եվրոպայի խորհրդի անդամ։
«ԵՄ-ն մտահոգված է Ադրբեջանում տեղի ունեցած վերջին ձերբակալություններով, որոնք ուժեղացնում են անցյալ տարվանից անկախ լրագրողների, իրավապաշտպանների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների ձերբակալությունների մտահոգիչ միտումը: Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին ապահովել թափանցիկություն և պատշաճ ընթացակարգ, ինչպես նաև արժանապատիվ և անվտանգ պայմաններ բոլոր ձերբակալվածների համար, այդ թվում՝ նրանց լիարժեք հասանելիությունը առողջապահական և անկախ իրավաբանական ծառայություններին, ինչպես նաև լուծել խոշտանգումների և անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի հետ կապված լուրջ խնդիրները»,- ասվում է ԵՄ հայտարարությունում։
Նշվում է, որ Եվրամիությունը հավատարիմ է շարունակելու Ադրբեջանի հետ համագործակցության բոլոր առանցքային ոլորտներում, ներառյալ՝ մարդու իրավունքները և օրենքի գերակայությունը, համահունչ իրենց ընդհանուր միջազգային պարտավորություններին:
Հաղորդվում է, որ ԵՄ այս հայտարարությանը միացել են Հայաստանը, Իսլանդիան, Լիխտենշտեյնը, Մոնակոն, Մոնտենեգրոն, Հյուսիսային Մակեդոնիան, Նորվեգիան, Սան Մարինոն և Միացյալ Թագավորությունը։