Իրատեսական է, որ Թուրքիան Հայաստանի հետ գնա որոշակի քաղաքական քայլերի իրականացման, Factor TV-ի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց թուրքագետ Նելլի Մինասյանը։ Նրա կարծիքով՝ իրատեսական է, որ Թուրքիան սահմանը բացի 3-րդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագրեր ունեցողների համար, ինչպես նաև սկսվեն բանակցություններ փոխադարձ դիվանագիտական ներկայացուցչություններ բացելու ուղղությամբ։
Նելլի Մինասյանը նաև նշեց, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցով Թուրքիան սպասելիքներ ունի Արևմուտքից՝ ինչ կխոստանա ԱՄՆ-ը ՀՀ-ի հետ սահմանի բացման համար։
Ինչ վերաբերում է այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջացք»-ի շուրջ պահանջներին, թուրքագետը նկատեց՝ թեև Թուրքիայում «Զանգեզուրի միջացք»-ի շուրջ խոսույթը շատ չէ, բայց դա չի նշանակում՝ հրաժարվել են այդ ծրագրից։
Թուրքագետի հետ զրուցել ենք նաև Անկարայում կայացած Ադրբեջանի և Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման արդյունքներից, Պուտին- Ալիև հանդիպումից։