ՄԱԿ-ի փորձագետը խորը մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանում իրավապաշտպանների և լրագրողների նկատմամբ հետապնդումների և ոտնձգությունների աճի կապակցությամբ։ Իրավապաշտպանների վիճակի վերաբերյալ հատուկ զեկուցող Մերի Լոուլորը դատապարտել է ակտիվիստների ձերբակալությունների և քրեական գործերի աճը՝ կոչ անելով Ադրբեջանի կառավարությանը շտապ քայլեր ձեռնարկել։
Լոուլորն ընդգծել է վերջերս վեց հայտնի իրավապաշտպանների և լրագրողների կալանավորումը որպես քաղաքացիական հասարակությանը ճնշելուն ուղղված մտահոգիչ միտում:
«Վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում տեղի է ունեցել բռնաճնշումների անհանգստացնող սրացում այն անհատների նկատմամբ, ովքեր օգտագործում են իրենց օրինական իրավունքը՝ խոսելու մարդու իրավունքների ոտնահարման դեմ»,- ասել է նա:
Փորձագետը կոչ է արել Ադրբեջանին ազատ արձակել բոլոր կալանավորված իրավապաշտպաններին և վերջ տալ խաղաղ ակտիվության նկատմամբ «պատժիչ մոտեցմանը»:
ՄԱԿ-ի Խոշտանգումների դեմ կոմիտեն ևս մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանում քրեական հետապնդումների, ինչպես նաև կալանավորների նկատմամբ խոշտանգումների և դաժան վերաբերմունքի դեպքերի վերաբերյալ՝ կոչ անելով երկրին ապահովել թափանցիկություն և անաչառություն այս մեղադրանքների հետաքննության ընթացքում (OHCHR):
Ադրբեջանը երկար ժամանակ քննադատության է ենթարկվում միջազգային իրավապաշտպան մարմինների կողմից ակտիվիստների և լրագրողների նկատմամբ վերաբերմունքի համար։ Փորձագետները շեշտում են, որ կենսունակ քաղաքացիական հասարակությունն էական նշանակություն ունի իրավունքների խախտումները կանխելու համար: Չնայած այս նախազգուշացումներին՝ զեկույցները ցույց են տալիս, որ երկրում քաղաքացիական տարածքը շարունակում է կրճատվել: