Թուրքիայի իշխանությունները հերթական անգամ ձերբակալել են «1000 Youth for Palestine» նախաձեռնության անդամներին, որոնք բողոքում են Իսրայելին նավթ մատակարարող Ադրբեջանի պետական ​​նավթային ընկերության (SOCAR) դեմ, գրում են թուրքական լրատվամիջոցները։
Հաղորդվում է, որ թուրքական ոստիկանությունն այս անգամ ձերբակալել է «1000 Youth for Palestine» նախաձեռնության երեք անդամների։ Պաղեստինամետ ցուցարարներին, որոնք ձերբակալվել են Ստամբուլում SOCAR-ի շենքի դիմաց բողոքի ակցիայից հետո, մեղադրվում են «գույքը վնասելու», «հանրային անվտանգությունը դիտավորյալ վտանգելու» և «բողոքի ցույցերի մասին օրենքը խախտելու» համար։
Դատախազության կողմից  ցուցմունք վերցնելուց հետո նրանք ազատ են արձակվել դատական ​​հսկողությամբ՝ գիշերն անցկացնելով կալանքի տակ։
Նախաձեռնությունը X-ի իր միկրոբլոգում հայտարարություն է տարածել՝ նշելով․ «SOCAR-ի նավթով սնվող սիոնիստական ​​ինքնաթիռները սպանում են հազարավոր պաղեստինցիների և ավերում Գազայի հատվածը: Անվտանգության իրական սպառնալիքը գալիս է սիոնիստ ցեղասպաններից և նրանց կեղծավոր գործընկերներից: Մինչ Պաղեստինում շարունակվում է ցեղասպանությունը, խաղաղություն չի լինի նրանց համար, որոնք աջակցում են Իսրայելին այս հողերում»:
Նախաձեռնությունը կոչ է անում Թուրքիայի կառավարությանը խզել բոլոր հարաբերությունները Իսրայելի հետ: Խումբը բազմաթիվ բողոքի ցույցեր է կազմակերպել Ստամբուլում, այդ թվում՝ ադրբեջանական SOCAR ընկերության շենքի դիմաց։ Վերջին նման խոշոր ցույցերից մեկը տեղի է ունեցել մայիսի 31-ին, երբ ցուցարարները կարմիր ներկ էին լցրել շենքի վրա։ Դրանից հետո ոստիկանությունը շրջայցեր էր իրականացրել ակցիայի մասնակիցների տներում ու մեկ տասնյակից ավելի ցուցարարի ձերբակալել։