ՌԴ-ում Բաքվի դեսպան Փոլադ Բյուլբյուլօղլուն որոշել է մասնակցել սեպտեմբերի 1-ին Ադրբեջանում կայանալիք  արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին։ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովից ադրբեջանական լրատվամիջոցներին հայտնել են, որ  Փոլադ Բյուլբյուլօղլուն իր թեկնածությունն է առաջադրել ԼՂ Շուշի-Ակնա-Մարտունիի թիվ 124 ընտրատարածքից։ Բյուլբյուլօղլուն Ռուսաստանում դեսպան է աշխատում 2006 թվականից։
Հուլիսի 24-ի տվյալներով՝ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում մասնակցության հայտ է ներկայացրել շուրջ 1200 անձ, որոնցից 31-ը գրանցվել է որպես պատգամավորի թեկնածու։
Նշենք,որ հունիսի 28-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հրամանագիր էր ստորագրել երկրի վեցերորդ գումարման Միլլի Մեջլիսը ցրելու և արտահերթ ընտրություններ նշանակելու մասին։ Ալիևը խորհրդարանի արտահերթ ընտրությունները նշանակել է 2024 թվականի սեպտեմբերի 1-ին։ Երկրի Սահմանադրական դատարանի պլենումն ավելի վաղ քննարկել էր Ալիևի դիմումը Միլլի Մեջլիսը ցրելու և արտահերթ ընտրություններ նշանակելու վերաբերյալ՝ որոշելով, որ այն համապատասխանում է Սահմանադրությանը։