Ադրբեջանում նախօրեին ձերբակալել են նախկին դիվանագետ, ակտիվիստ Էմին Իբրահիմովին։ Այս մասին լրատվամիջոցներին հայտնել են նրա հարազատները՝ նշելով, որ Իբրահիմովը երեկոյան զանգահարել է ու հայտնել է, որ գտնվում է Նիզամիի շրջանի ոստիկանության բաժանմունքում։
Նրա փաստաբան Ագիլ Լաիջն էլ հայտնել է, որ Իբրահիմովը ձերբակալվել է Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի 126.1 հոդվածի հատկանիշներով (դիտավորությամբ ծանր մարմնական վնասվածք հասցնելը), որը նախատեսում է 3-ից 8 տարվա ազատազրկում։ Իբրահիմովը հերքում է այս մեղադրանքը։
Նա փաստաբանին պատմել է, որ հուլիսի 22-ի կեսօրին մետրոյի «Խալգլար Դոստլուղու» կայարանի մոտ անհայտ անձը հարձակվել է իր վրա, իսկ քաղաքացիական հագուստով  ուժայինները անմիջապես հայտնվել են դեպքի վայրում։ Նրանք Իբրահիմովին բերման են ենթարկել և տարել ոստիկանական բաժանմունք։ Նրա նկատմամբ կիրառել են էլեկտրաշոկեր, որպեսզի ստիպեն հայտնելու հեռախոսի կոդը։
ՆԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Էլշադ Հաջիևը հաստատել է նախկին դիվանագետի ձերբակալումը։
«Իբրահիմովը ձերբակալվել է։ Դանակահարվածը հոսպիտալացվել է։ Կատարվում է հետաքննություն»,- ասել է  նա։
Էմին Իբրահիմովը նախկինում աշխատել է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ում, նաև՝ ԱՄՆ-ում և Ուրուգվայում  ադրբեջանական դեսպանատանը։ Ավելի ուշ նա լքել է դիվանագիտական ​​ծառայությունը՝ Ադրբեջանի կառավարության քաղաքականության հետ անհամաձայնության պատճառով։ Սոցիալական ցանցերում նա պարբերաբար քննադատում է Իլհամ Ալիևին, Ադրբեջանի իշխանություններին վարած քաղաքականության համար, այդ թվում՝ Հայաստանի ու Արևմուտքի հետ հարաբերություններում։
Իբրահիմովը նաև ձերբակալվել էր 2023 թվականի սեպտեմբերին։ Այն ժամանակ նա դատապարտվել էր 30-օրյա վարչական կալանքի։ Նախկին դիվանագետը հայտարարել էր, որ իր ձերբակալության պատճառը սոցիալական ցանցերում քննադատական գրառումներն են։  Իբրահիմովը քննադատական գրառում էր արել նաև 2023 թ-ի սեպտեմբերի 19-ին Բաքվի կողմից Արցախի դեմ իրականացված ռազմական ագրեսիայի հետ կապված։  Նա նշել էր, որ  ԼՂ-ի վրա Բաքվի ագրեսիան իրականացվել է ռուսական շահերի շրջանակում։