Ադրբեջանի ընդդիմադիր Երրորդ Հանրապետություն հարթակն իր դիրքորոշումն է հայտնել 2024 թվականի սեպտեմբերի 1-ին նշանակված Միլլի Մեջլիսի արտահերթ ընտրությունների վերաբերյալ՝ դրանք ոչ լեգիտիմ որակելով։ Տարածված հայտարարությունում հասարակական-քաղաքական շարժումը նշում է, որ գործող ընտրական օրենսդրությունն օբյեկտիվ իրավական հիմք չի ստեղծում ցանկացած ազատ և արդար, այդ թվում՝ Միլլի Մեջլիսի ընտրությունների համար։
«Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը և ստորին ընտրական հանձնաժողովները հիմնված չեն քաղաքական անաչառության սկզբունքի և երկրում քաղաքական սուբյեկտների ներկայացվածության հավասարության վրա։ Ըստ այդմ, համապատասխան ընտրական հանձնաժողովները, որոնք գտնվում են իշխանության փաստացի վերահսկողության ներքո, սահմանափակող իմաստով կիրառում են անգամ ռեակցիոն Ընտրական օրենսգրքով նախատեսված ընտրական իրավունքները»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Հարթակն ընդգծում է, որ դրանով նրանք անարդարացիորեն բացառում են համակարգից դուրս քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներին ընտրական մարաթոնին մասնակցելուց կամ թույլ են տալիս անարդարություն քարոզարշավի և քվեարկության ժամանակ, որն ազդում է ընտրությունների արդյունքների վրա, ինչպես նաև կեղծում են ընտրությունների արդյունքները՝ հօգուտ իշխանությունների և իշխանական թեկնածուների։ Նշվում է նաև, որ սեպտեմբերի 1-ի ընտրություններն ընթանում են 2023 թվականի նոյեմբերին սկսված աննախադեպ քաղաքական բռնաճնշումների պայմաններում։
«Բռնաճնշումների արդյունքում երկրում գրեթե վերացել է կազմակերպչական մակարդակով ցանկացած ինքնուրույն գործունեության հնարավորությունը, այդ թվում՝ ընտրական։ Վերջին քաղաքական ռեպրեսիան, որը հաշվարկված է ոչնչացնել քննադատական ​​լրատվամիջոցներին, իրական քաղաքացիական հասարակությանը և սկզբունքային քաղաքական ուժերին, չի շրջանցել նաև Երրորդ Հանրապետություն ​հարթակը։ Արդյունքում, կազմակերպության ստեղծումից ընդամենը մի քանի շաբաթ անց, պլատֆորմի հիմնադիրներից Արազ Ալիևի մեկօրյա ձերբակալությամբ սկսված ճնշումը շարունակվեց 2024 թվականի մարտին՝ պլատֆորմի խոսնակ Ակիֆ Գուրբանովի և հիմնադիր անդամ Ռուսլան Իզեթլիի ձերբակալությամբ՝ անհիմն ու քաղաքականապես մոտիվացված քրեական գործով։ Հարթակի գրասենյակում խուզարկությունից հետո այն կնքվել է, և այժմ հարթակը ստիպված է աշխատել առանց շտաբի։ Միաժամանակ, բոլոր հիմնադիր անդամներին կալանք է սպառնում»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Ընդգծվում է, որ ռեպրեսիվ մթնոլորտը անհնարին է դարձնում նախընտրական քարոզարշավի անցկացումը։
«Հորդորում ենք քաղաքացիներին չքվեարկել ընդդիմադիր կուսակցությունների այն թեկնածուների օգտին, որոնք բացահայտորեն պաշտպանում են իշխող«Նոր Ադրբեջան» կուսակցությանը և իշխանության օրակարգը, միևնույն ժամանակ, կասկած չկա, որ նրանք իշխանության «արբանյակներ» են»,- նշվում է հայտարարության մեջ։
Հարթակը նաև քաղաքացիներին կոչ է անում արձանագրել բոլոր ընտրախախտումները։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի ընդդիմադիր մի շարք ուժերի միավորող Ժողովրդավարական ուժերի ազգային խորհուրդը սատարել էր սեպտեմբերի 1-ին կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները բոյկոտելու՝ «Ժողովրդական ճակատ» կուսակցության որոշումը և կոչ արել բոլոր քաղաքական ուժերին, որոնք մտածում են ազգային շահերի մասին, կայացնել նույն որոշումը։ Կուսակցությունը հայտարարել էր, որ բոյկոտում է սեպտեմբերի 1-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները։
Իսկ ահա ընդդիմադիր «Մուսավաթ» և «Հանրապետական ​​այլընտրանք» (ReAl) կուսակցությունները մասնակցելու են ընտրություններին։ Նրանք ներկայացրել են իրենց թեկնածուներին։