Ադրբեջանում բանտարկված ընդդիմադիր գործիչը քննադատել է սեփական կուսակցությանը՝ Մեջլիսի ընտրություններին և «իշխանությունների խաղերին» մասնակցելու համար
Ադրբեջանում բանտարկված ընդդիմադիր գործիչ, «Մուսավաթ» կուսակցության անդամ Թովիգ Յագուբլուն մեկնաբանել է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու՝ իր կուսակցության որոշումը։ Բանտարկված գործչի դիտարկումներով սոցցանցի իր էջում կիսվել է որդին՝ Նիգյար Հազին։
«Ես խստորեն դատապարտում եմ «Մուսավաթ» կուսակցության Մեջլիսի որոշումը՝ մասնակցելու խորհրդարանական ընտրություններին այն ժամանակ, երբ երկրում քաղաքական բռնաճնշումներն աննախադեպ մակարդակի են հասել, և բոլոր հիմնարար ազատությունները, հատկապես՝ ազատ ընտրությունները, հավաքների ազատությունը և լրատվամիջոցների ազատությունը, ամբողջությամբ վերացվել են։ Կարծում եմ՝ այդ որոշումը ոչ այլ ինչ է, քան գիտակցված մասնակցություն իշխանությունների խաղերին»,- ասել է Յագուբլուն։
Օրերս «Մուսավաթ» կուսակցությունը որոշում էր կայացրել մասնակցել սեպտեմբերի 1-ի խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններին։
Ընդդիմադիր ներկայացող «Մուսավաթ» և «Հանրապետական ​​այլընտրանք» (ReAl) կուսակցություններն արդեն հրապարակել են արտահերթ ընտրություններում պատգամավորության իրենց թեկնածուների ցուցակները։ «Մուսավաթ» կուսակցությունը ներկայացրել է 27 ընտրատարածքների իր թեկնածուների ցուցակը, որում բացակայում են կուսակցության ղեկավար Իսա Ղամբարը և քաղաքական խորհրդի նախագահ Արիֆ Հաջիլին։ Միաժամանակ, թեկնածուների թվում են կուսակցության կենտրոնական ապարատի ղեկավար Գյուլագա Ասլանլին և Նուշաբա Սադիխլին։
Թոֆիգ Յագուբլուն ձերբակալվել է 2023 թվականի դեկտեմբերին 14-ին խարդախության, պաշտոնական փաստաթղթերի ապօրինի պատրաստման և կեղծ փաստաթղթեր օգտագործելու մեղադրանքով։ Քաղաքական գործիչը մեղադրանքները անվանում է հորինված։
Նշենք, որ Յագուբլուն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կոշտ քննադատներից է, բազմիցս ձերբակալվել ու ազատազրկման է դատապարտվել, նաև ուժայինների կողմից ծեծի ենթարկվել։ Նախորդ անգամ նա ձերբակալվել է 2022 թվականի դեկտեմբերի 23-ին Բաքվի կենտրոնում ակտիվիստ Բահտիյար Հաջիևի ազատ արձակման պահանջով բողոքի ցույցի ժամանակ։ Բաքվի Սաբայիլի շրջանային դատարանի որոշմամբ նա 30 օրվա կալանքի էր դատապարտվել։ Ի նշան բողոքի՝ 2023 թվականի հունվարի 5-ին Յագուբլուն հացադուլ էր հայտարարել։ Հունվարի 22-ին 30-օրյա վարչական կալանքից հետո նա ազատ էր արձակվել։
Ադրբեջանի քաղբանտարկյալների ազատության միությունն օրերս հրապարակել էր երկրում քաղբանտարկյալների նոր ցուցակը, որում ներառված է 303 մարդ։ 2000-ականների սկզբից ի վեր առաջին անգամ Ադրբեջանում քաղբանտարկյալների թիվը գերազանցել է 300-ը։