Աբխազիայի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել՝ դժգոհություններ հայտնելով ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի՝ Վրաստանի կատարած այցի ընթացքում հնչեցրած հայտարարությունների կապակցությամբ։
«Ուշադրություն ենք հրավիրում Վրաստանի և Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարներ Իլյա Դարչիաշվիլիի և Արարատ Միրզոյանի՝ տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության փոխադարձ ճանաչման և հարգանքի մասին հայտարարություններին, որոնք արվել են Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի՝ հուլիսի 3-ին Թբիլիսի կատարած այցի ընթացքում։ Այս կապակցությամբ հարկ ենք համարում հայտարարել, որ Աբխազիայի Հանրապետությունն անկախ պետություն է, որի ինքնիշխան կարգավիճակն ամրագրված է 1994 թվականի Աբխազիայի Հանրապետության Սահմանադրությամբ և հաստատվել է 1999 թվականին Հանրապետության պետական ​​անկախության մասին ակտով, որն ընդունվել է համաժողովրդական հանրաքվեի արդյունքում»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Աբխազական կողմը Հայաստանին «հորդորում է չօգտագործել Վրաստանի առասպելական տարածքային ամբողջականության մասին կարծրատիպային արտահայտությունները, որոնք հակասում են օբյեկտիվ իրականությանը»։
«Նաև ուշադրություն ենք դարձրել հայկական կողմի դիրքորոշման լուրջ փոփոխությանը ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովում քվեարկելիս՝ ի պաշտպանություն «Աբխազիայից և Հարավային Օսիայից ներքին տեղահանվածների և փախստականների իրավիճակի մասին» բացարձակ կողմնակալ բանաձևին: Տագնապալի է, որ Հայաստանի ներկայացուցիչներն առաջին անգամ քվեարկել են այս բանաձևի օգտին, չնայած այն հանգամանքին, որ Աբխազիայի հայկական սփյուռքը կարևոր տեղ է զբաղեցնում մեր Հանրապետության անկախության կայացման և ամրապնդման գործընթացում։ Աբխազիայի հայկական սփյուռքի շատ ներկայացուցիչներ մեր Հանրապետության ականավոր հայրենասերներն են և աբխազ ժողովրդի հետ կողք կողքի զենքը ձեռքին պաշտպանել են մեր երկրի անկախությունը վրացի ագրեսորներից։ Հույս ունենք, որ մոտ ապագայում Հայաստանի ղեկավարությունը ճիշտ հետևություններ կանի ստեղծված իրավիճակից և կհարմարեցնի իր դիրքորոշումն այս հարցում»,- ասվում է հայտարարության մեջ։