Ռուսաստանի և Հայաստանի ժողովուրդների ազգային համայնքները երկու երկրների դաշնակցային հարաբերությունների հիմքն են, որոնք հանդես են գալիս որպես կապող օղակ։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ-ում Հայաստանի դեսպան Վաղարշակ Հարությունյանը Բելգորոդում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ես համայնքներին մոտենում եմ որպես Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև կապող օղակ, որը հանդիսանում է մեր դաշնակցային հարաբերությունների հիմքը։ Մենք անցել ենք միասնական պատմության միջով՝ որպես մեկ պետության մաս, սկզբում՝ Ռուսական կայսրության, հետո՝ ԽՍՀՄ-ի, և այսօր մենք ապրում ենք շատ դժվար ժամանակներ, երբ աշխարհաքաղաքական փոփոխություններ են տեղի ունենում ամբողջ աշխարհում և դրանք ազդում են թե՛ Ռուսաստանին, թե՛ Հայաստանի վրա։ Սակայն մենք ժամանակակից պատմության մեջ արժանի ճանապարհ ենք անցել Ռուսաստանի Դաշնության հետ»,- ասել է նա։
Հարությունյանը նաև ընդգծել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի առանձին մարզերի միջև ապրանքաշրջանառությունը, ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շնորհիվ, երկու տարվա ընթացքում աճել է 2,5 անգամ, մինչդեռ աճի ներուժը դեռ չի սպառվել։
Նա նշել է, որ Հայաստանը և Ռուսաստանի Դաշնությունը դաշնային մակարդակով տարբեր ոլորտներում ունեն ավելի քան 200 համաձայնագիր, այդ թվում՝ մոտ 30-ը՝ միայն վերջին երկու տարվա ընթացքում։
«Պետությունների հարաբերությունները որոշվում են ոչ թե թերթերում տեղ գտած որոշ հոդվածներով կամ անհատների հայտարարություններով, այլ միջպետական ​​համաձայնագրերով: Մենք մեր առջև նպատակ ենք դրել ամրապնդել մեր կապերը, հատկապես՝ միջտարածաշրջանային մակարդակում։ Հայաստանի օրերն ենք անցկացրել այնպիսի շրջաններում, ինչպիսիք են Յարոսլավլը, Սվերդլովսկը, Կրասնոդարը, Վոլգոգրադը, Իրկուտսկը, Պերմը, և ամենուր ստորագրել ենք միջտարածաշրջանային համաձայնագրեր»,- հայտարարել է ՀՀ դեսպանը։