Նիկոլ Փաշինյանն այսօր մասնակցում էր «Ժողովրդավարության հայկական ֆորում»-ին։ Վարչապետի հիմնական ելույթից հետո ֆորումի մասնակիցներին նաև հարց ուղղելու հնարավորություն տրվեց։ «Հայաստանի Եվրոպական կուսակցության» նախագահ Տիգրան Խզմալյանը Փաշինյանին ներկայացրեց չորս քաղաքական ուժերի՝ ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության հարցով հանրաքավեի անելու առաջարկը։ Խզմալյանը նշեց, որ պետք է հնարավորություն տալ, որ ժողովուրդն աջակցի այս գաղափարը:
Արձագանքելով առաջարկին՝ վարչապետ Փաշինյանը հայտարարեց, որ հանրաքվե անցկացնելու հիմնական խնդիրն այն է, որ ինքը չունի հարցի պատասխանը՝ ԵՄ-ն ինչքանո՞վ է պատրաստ մոտ լինել Հայաստանին։ Փաշինյանի խոսքով՝ հանրաքվե անելու համար նախ պետք է քարոզարշավ անել, քարոզարշավի ժամանակ էլ քաղաքացիներից հարցեր են հնչելու՝ ինչպե՞ս, ե՞րբ, ինչքա՞ն ժամանակում, ի՞նչ քայլերով, Եվրամիությունն ուզում է դա, թե՞ չի ուզում, Եվրամիությունը պատրա՞ստ է։
«Ասելու են՝ Դուք հայտարարեցիք, որ Հայաստանը պատրաստ է լինել այնքան մոտիկ, ինչքան Եվրամիությունն է պատրաստ։ Հիմա հարց՝ Եվրամիությունն ինչքանո՞վ է պատրաստ, այդ հարցի պատասխանը ես կարո՞ղ եմ տալ այսօր, ո՛չ, չեմ կարող տալ։ Ես ինքս Եվրոպական խորհրդարանի ամբիոնից հանդես գալով հայտարարել եմ, որ ՀՀ-ն պատրաստ է ԵՄ-ի հետ լինել մոտիկ այնքան, որքան ԵՄ-ն դա հնարավոր կհամարի: Եթե ես մտածեի, որ Հայաստանի ժողովուրդը այդ գաղափարին չի աջակցում, ես այդպիսի հայտարարություն չէի անի: Կամ եթե ես նման հայտարարություն անեի այն պայմաններում, որ ՀՀ ժողովուրդը չի աջակցում այդ գաղափարին, ես ՀՀ վարչապետ չէի լինի այդ հայտարարությունից հետո»,- ասաց վարչապետը։